Κάλιαρι – Ίντερ 0-2: «Δύο στα δύο» για του Νερατζούρι (vid)

Με δύο γκολ μέσα σε 9' λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η Ίντερ έκανε το 2x2 στην Serie A φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Κάλιαρι.

Η Ίντερ πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στη Serie A σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησε εκτός έδρας 2-0 της Κάλιαρι. Οι νερατζούρι «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, με τους Ντάμφρις (21′) και Λαουτάρο (30′) να πετυχαίνουν τα δύο γκολ μέσα σε εννιά λεπτά.

Ο Αργεντινός διεθνής έφτασε… αισίως τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα, καθώς είχε σκοράρει δις και στο εναρκτήριο ματς με την Μόντσα στο Μιλάνο.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πήρε το προβάδισμα στο 21ο λεπτό του αγώνα. Ο Τουράμ έβγαλε ωραία πάσα στον Ντάμφρις κι εκείνος από πλάγια θέση έκανε το σουτ ανοίγοντας το σκορ για την Ίντερ.

Εννέα λεπτά αργότερα η Ίντερ σημείωσε και δεύτερο γκολ έπειτα από ωραία συνεργασία του Ντιμάρκο με τον Λαουτάρο. Ο Αργεντινός έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και σούταρε, κερδίζοντας τον Ραντούνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία να μειώσουν στο 89′ με τον Άτσι, αλλά ο Ζόμερ κράτησε το 2-0, αποκρούοντας.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Ραντούνοβιτς, Τσάπα (85′ Σομουρόντοβ), Ντοσένα, Όμπερτ, Αουτζέλο, Νάντες, Μακουμπού, Σουλεμάνα (85′ Ντεγιόλα), Γιάνκτο (60′ Άτσι), Παβολέτι, Οριστάνιο (46′ ντι Πάρντο).

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Νταρμιάν, Ντιμάρκο (71′ Αουγκούστο), Μκιταριάν (82′ Σένσι), Τσαλχάνογλου, Μπαρέλα (71′ Φρατέζι), Ντάμφρις (71′ Κουαδράδο), Τουράμ (77′ Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Φροζινόνε – Αταλάντα 2-1 (5′ Χαρουί, 24′ Μοντερίζι / 56′ Σαπάτα)
Μόντσα – Έμπολι 2-0 (45′, 53′ Κολπάνι)
Βερόνα – Ρόμα 2-1 (4′ Ντούντα, 45+3′ Ενγκόνγκ / 56′ Αουάρ)
Μίλαν – Τορίνο 4-1 (33′ Πούλισικ, 43′ πέν., 65′ πέν. Ζιρού, 45+2′ Ερναντέζ / 36′ Σχουρς)
Φιορεντίνα – Λέτσε 2-2 (3′ Γκονσάλες, 25′ Ντάνκαν / 49′ Ραφιά, 75′ Κρστόβιτς)
Γιουβέντους – Μπολόνια 1-1 (80′ Βλάχοβιτς / 24′ Φέργκιουσον)
Λάτσιο – Τζένοα 0-1 ()
Νάπολι – Σασουόλο 2-0 (16′ πέν. Όσιμεν, 64′ Ντι Λορέντζο)
Σαλερνιτάνα – Ουντινέζε 1-1 (72′ Ντιά / 57′ Σάμαρτζιτς)
Κάλιαρι – Ίντερ 0-2 (21′ Ντάμφρις, 30′ Λαουτάρο)