Ίντερ – Αταλάντα 2 – 0

Η Ίντερ κέρδισε και την Αταλάντα (2-0), με τον Μάουρο Ικάρντι να βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα και να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της ομάδας του

Δύο κεφαλιές του Ικάρντι ήταν αυτό που χρειαζόταν η Ίντερ για να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία της στη φετινή Serie A. Οι νερατζούρι επικράτησαν με 2-0 επί της Αταλάντα και πάτησαν αήττητοι τη δεύτερη θέση (10 νίκες, 3 ισοπαλίες).

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δυσκολεύτηκε αρκετά, ωστόσο το δεύτερο μέρος ανήκει στον απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, τον Ικάρντι. Ο 24χρονος άσος σκόραρε (51′) με όμορφη καρφωτή κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα 9 λεπτά αργότερα (60′) κλείδωσε τη νίκη για την Ίντερ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα πάλι με κεφαλιά. Έτσι έφτασε τα 13 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Serie A.

Η Ίντερ με αυτή τη νίκη θα φτάσει στους 33 βαθμούς, 2 πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ η Αταλάντα θα παραμείνει στους 16 βαθμούς, ούσα στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.