ΑΕΚ – Σαλαμίνα 42-17

Με το «δεξί» στην πρεμιέρα της Handball premier μπήκε η ΑΕΚ επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας με 42-17.

Με νίκη ξεκίνησε το ταξίδι των νταμπλούχων Ελλάδος στη Handball premier, καθώς νίκησαν με μεγάλη ευκολία τη Νέα Σαλαμίνα με 42-17.

Από το πρώτο 5λεπτο της αναμέτρησης η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά και πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας στο σκορ, την οποία διατήρησε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 20-9 υπέρ της.

Λόγω της διαφοράς δυναμικότητας ο Δημήτρης Δημητρούλιας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και πρόσωπα. Για την ΑΕΚ έξι γκολ σημείωσε ο Κεδέρης.

H διαφορά έφτασε στο +18 στο 50’ της αναμέτρησης (32-14) και στο +20 στο 53’ (35-15), για να φτάσει στην μέγιστη διαφορά της στο φινάλε του αγώνα (42-17).

ΑΕΚ: Μπουκοβίνας, Κεδέρης, Τζηράς, Αραμπατζής, Ουγκάλντε, Ζαρίκος, Παπαδιονυσίου, Νικολαϊδης, Πλάθα, Μόγια, Κοτσιώνης, Λέμος, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Δικαιούλιας, Αντζελιτς.

Σαλαμίνα: Φίλης, Τρούλος, Τσομπανίδης, Καρδάσης, Χαραλάμπους, Δίπλαρος, Χιώτης, Γ.Μπακαούκας, Τσαρπαλής, Σκαρλάτος, Πετράκος, Πασλής, Βασιλόπουλος, Παπαδόπουλος, Γεωργακόπουλος.