Μπέργκεν – Παναθηναϊκός 0-3 : Πέρασε «αέρα» από τη Νορβηγία

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Μπέργκεν στη Νορβηγία και πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (20-25, 17-25, 23-25), της νορβηγικής Μπέργκεν εκτός έδρας κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 3-1, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να ανεβάζει στροφές, να ισοφαρίζει και τελικά να παίρνει κεφάλι στο σκορ (10-11). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι μπροστά διατηρώντας ένα προβάδισμα τριών πόντων για τη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, για να το κατακτήσει εν τέλει με 20-25.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου απέκτησαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας (5-10) την οποία στη συνέχεια εκτόξευσαν στο +10. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο το σετ κατέληξε κι αυτό στον Παναθηναϊκό με 17-25.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο σετ πίεσαν αρκετά, μπήκαν πολύ καλύτερα από την ελληνική ομάδα και βρέθηκαν να προηγούνται με 8 πόντους (13-5). Το «τριφύλλι» σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκε, έβγαλε αντίδραση και μείωσε αρχικά στους 4 (14-10) και στη συνέχεια στους 2 (19-17). Στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφερε να πάρει και κεφάλι στο σκορ (19-20) στο κρισιμότερο σημείο, με το σετ να κλείνει με σκορ 25-23 υπέρ του Παναθηναϊκού για το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 20-25, 17-25, 23-25