Η χειρότερη εμφάνιση στην καριέρα του Λουκάκου – Έχασε τα πάντα (vids)

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έριξε τον Λουκάκου στο ημίχρονο για να πάρει την πρόκριση επί της Κροατίας, αλλά ο επιθετικός της Ίντερ κατέστρεψε όλες τις προσπάθειες της ομάδας του χάνοντας μυθικές ευκαιρίες.

Σε ακόμη μία μεγάλη διοργάνωση το Βέλγιο αποδείχθηκε κατώτερο των προσδοκιών καθώς μετά το 0-0 με την Κροατία έμεινε εκτός Μουντιάλ από τη φάση των ομίλων. Κόντρα στους φιναλίστ της Ρωσίας, οι «κόκκινοι διάβολοι» έψαχναν ένα γκολ που θα τους έδινε τη νίκη και το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο κι έτσι στο ημίχρονο ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έριξε στο ματς τον Ρομέλου Λουκάκου.

Κι όπως αποδείχθηκε, έκανε τη χειρότερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει. Ο επιθετικός της Τσέλσι ήταν σε κάκιστη κατάσταση και κατέστρεψε όλες τις ευκαιρίες του Βελγίου. Ο θηριώδης φορ ήταν μέσα σε όλες σχεδόν τις φάσεις στο δεύτερο μέρος, αλλά κατάφερε να χάσει τα άχαστα λειτουργώντας ως… δωδέκατος παίκτης της Κροατίας.