Κηφισιά – Ολυμπιακός 1-3: Ματσάρα στο Ζηρίνειο με νικητή τους «ερυθρόλευκους»

O Oλυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για την 4η αγωνιστική της Volley League και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε στο Ζηρίνειο αλλά στο τέλος αυτός ήταν που πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League και συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις «στροφές».

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στο tie-break καθώς προηγήθηκε με 24-23 στο τέταρτο σετ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν και λύγισαν την όποια αντίσταση έφεραν οι γηπεδούχοι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν το 5ο ματς σε διάστημα 9 ημερών και το ολοκλήρωσαν με 15 μπλοκ και 9 άσσους, ενώ είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ για τον Θρύλο, ήταν ο Στερν με 17 πόντους και 58% στην επίθεση, με 14 και 5 μπλοκ ακολούθησε ο εξαιρετικός Τζούριτς, με 13 ο Κουμεντάκης που «μίλησε» στο φινάλε και με 11 ο Παγενκ.

Κυριάρχησε στο πρώτο σετ!

Οι πρωταθλητές μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ. Μετά το 5-5, με ένα 4-0 σερί ο Θρύλος ξέφυγε με 5-8 και στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του στο +5 φτάνοντας στο 8-13 και στο 9-14 με τον Παγένκ. Με μπλοκ του Ιντάλγκο στον Ερνάντεζ διαμορφώθηκε το 11-16, ενώ ο Στερν σημείωσε στη συνέχεια το 11-17, για να ακολουθήσει το 14-20. Η Κηφισιά μείωσε προσωρινά σε 18-21, όμως οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν να μειωθεί περαιτέρω η διαφορά, έφτασαν στο σετ μπολ με 18-24, ύστερα από λάθος των γηπεδούχων και με τον Κουμεντάκη να σημειώνει το 20-25, πήραν το 1ο σετ, έχοντας στο διάστημα αυτό 3 άσσους και 4 μπλοκ.

Ισοφάρισε η Κηφισιά

Στην έναρξη του σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-3, όμως δέχθηκε ένα σερί διαδοχικών πόντων που τον έφεραν πίσω στο σκορ με -4. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 12-6 και στο 13-7, με τον Τζούριτς να μειώνει με μπλοκ σε 13-8 και τον Ιντάλγκο με άσσο να πετυχαίνει το 13-9. Η Κηφισιά αύξησε στο +7 το προβάδισμα της για το 17-10 με τον Ντάνιελ Καστελάνι να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και έτσι ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο 25-16 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ανατροπή με 6-0 σερί, ανέκτησε το προβάδισμα!

Το 3ο σετ ήταν πιο κλειστό και ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά με 17-15, όμως στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί, ξέφυγε με +4, φτάνοντας στο 17-21. Στο διάστημα αυτό λειτούργησε καλά το ερυθρόλευκο μπλοκ με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν αρχικά σε 17-17, να προσπερνούν με 17-18 με μπλοκ του Κουμεντάκη και να προσπερνούν με 17-20, ύστερα από δυο διαδοχικές επιθέσεις του Στερν (17-20). Από επίθεση της Κηφισιάς που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 17-21, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα 3-0 σερί, πλησίασαν στον πόντο, για το 20-21. Ο Παγενκ με πρώτο χρόνο έδωσε τον αέρα του +2 στον Ολυμπιακό για το 20-22, για να ακολουθήσει το 20-23, ύστερα από επίθεση των γηπεδούχων που πέρασε άουτ. Με εξαιρετικό άσσο του Σπύρου Χανδρινού, ο Θρύλος πήγε στο σετ μπολ με 20-24 και παρότι μείωσε η Κηφισιά σε 22-24, από σερβίς που κατέληξε άουτ, προήλθε το 22-25, χάρη στο οποίο οι Πειραιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα στα σετ, φτάνοντας στο 2-1!

Επικράτηση με 3-1 σετ!

Η ίδια εικόνα με το ξεκίνημα του 3ου σετ, κυριάρχησε και στην έναρξη του 4ου, με την Κηφισιά να φτάνει στο 11-9 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 12-12 και να προηγείται με τον Τζούριτς στο 12-13. Ο Στερν διατήρησε τους «ερυθρόλευκους» στη θέση του οδηγού με πανέξυπνο πλασέ για το 15-16, όμως οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 17-18, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 20-18 και τον Στερν να μειώνει σε 20-19. Η ομάδα των βορείων προαστίων πήγε στο 21-19, ο Στερν έδωσε τη λύση για το 21-20, αλλά από το σερβίς του Τζούριτς που σταμάτησε στο φιλέ διαμορφώθηκε το 22-20. Ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά με τον Στερν (22-21) και ισοφάρισε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη σε 22-22. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα για το 23-22, με τον Παγενκ να ισοφαρίζει εκ νέου σε πρώτο χρόνο (23-23). Μετά από φάση διαρκείας, ο Στερν δέχθηκε το μπλοκ για το σετ μπολ της Κηφισιάς στο 24-23, το οποίο «έσβησε» ο Ιντάγλκο που σημείωσε το 24-24. Ακολούθησε το δεύτερο σετ μπολ των γηπεδούχων με κερδισμένο μπλοκ άουτ για το 25-24, με τον Τζούριτς να ισοφαρίζει αυτή τη φορά σε 25-25. Οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δυο ευκαιρίες στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ (26-25, 27-26), με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει και να φτάνει στο ματς μπολ , ύστερα από διαδοχικές εντυπωσιακές άμυνες, με τον Κουμεντάκη να σημειώνει το 27-28. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ήταν αυτός που έδωσε το δεύτερο ματς μπολ στο 28-29 και τελείωσε το ματς, σημειώνοντας το 28-30, για την τελική επικράτηση του Θρύλου με 3-1 σετ!

Τα σετ (1-3 σε 1.54): 20-25 (26’), 25-16 (26’), 22-25 (28’), 28-30 (34’)