Επική ανατροπή του Φοίνικα Σύρου επί του ΠΑΟΚ (3-2)

Η ομάδα της Σύρου πήρε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ (3-2 σετ) αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον δικέφαλο του Βορρά. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο πρωτάθλημα

Επική ανατροπή έκανε ο Φοίνικας Σύρου στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα της volley league καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του δικέφαλου του Βορρά. Ο Φοίνικας βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από την ομάδα της Θεσσαλονίκης αλλά έκανε εντυπωσιακό come back στο ματς, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και δεν συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο σετ. Ο δικέφαλος έκανε το 1-0 (25-15) ενώ εξίσου καλά εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ της αναμέτρησης με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει το 2-0 (25-19). Πολλοί πίστεψαν ότι ο ΠΑΟΚ θα έφτασαν εύκολα στη νίκη αλλά η ομάδα της Σύρου έφερε τα πάνω κάτω και κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Ο Φοίνικας έκανε εντυπωσιακή προσπάθεια και μείωσε σε 2-1 σετ (25-19). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 κατακτώντας το τέταρτο σετ (28-26) μετά από σκληρή μάχη. Τελικά ο Φοίνικας πήρε και το τάι μπρέικ (15-12) πανηγυρίζοντας μια πολύ μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12.