ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πάτρας 78-75: «Κράτησε» την έδρα του και έκανε το 1-0

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τα πλέι οφ της Basket League αφού επιβλήθηκε του Προμηθέα με σκορ 78-75 και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Basket League ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε με σκορ 78-75 του Προμηθέα Πάτρας στη Θεσσαλονίκη, και έκανε το 1-0 στη σειρά παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στην προσπάθεια που κάνει για να προκριθεί στα ημιτελικά.

Mε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ ο Χρήστος Σαλούστρος έδωσε ώθηση στην ομάδα του για να κάνει το πρώτο βήμα. Ο Φράνκε είχε επίσης 18 ενώ ο Ρένφρο τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τον Προμηθέα ο Κόντιτ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Με επιθετική αιχμή τον Νέιτ Ρένφρο ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα, εκεί όπου ο «δικέφαλος» του Βορρά προηγήθηκε με 17-13, παρότι είχε 0/5 τρίποντα. Παράλληλα οι γηπεδούχοι μοίρασαν 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς σε 5 λάθη.

Στη συνέχεια ο Νίκος Τσιακμάς έκανε το 24-15 από τη γραμμή των βολών στο 12′ ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 31-21 στα 3:59 για το ημίχρονο. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-32 κατεβάζοντας 10 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, έχοντας όμως μόλις 1/12 τρίποντα.

Στην επανάληψη το ενδιαφέρον ανέβηκε κατακόρυφα καθώς ο Προμηθέας ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση προηγήθηκε με 61-58 με καλάθι του Χογκ 37’’ πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, ωστόσο η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού με σερί 13-0 μέχρι το 37’ προηγήθηκαν με δέκα πόντους διαφορά (71-61) έπειτα από καλάθι του Μαργαρίτη. To έργο για τους παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έγινε πιο εύκολο καθώς ο Προμηθέας αντέδρασε με επιθετική αιχμή τον Τόμασον με συνέπεια να κάνει επιμέρους σκορ 14-5 μειώνοντας στον έναν (76-75) αλλά η αντεπίθεση της πατρινής ομάδας σταμάτησε εκεί και ο «δικέφαλος» του Βορρά «σφράγισε» την επικράτηση με δύο βολές του Φράνκε και το άστοχο τρίποντο του Κάουαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75