Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 68-86: Ισοπεδωτική Μπάρτσα στη Μαδρίτη

Με τον Λαπροβίτολα να στήνει πάρτι στο μέχρι πρότινος σπίτι του, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 86-68 τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη και την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Τρίτη φετινή νίκη των Καταλανών επί της μεγάλης αντιπάλου.

Επίδειξη δύναμης της Μπαρτσελόνα μέσα στη Μαδρίτη με σούπερ Λαπροβίτολα! Ο Αργεντινός γκαρντ τα… έβαζε από παντού (20 πόντους με 5/5 τρίποντα) στο πρώην σπίτι του και οδήγησε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σε επιβλητική νίκη με 86-78. Στην κορυφή της Euroleague με ρεκόρ 20-5 πλέον και οι δύο ομάδες, αλλά οι «μπλαουγκράνα» υπερτερούν αφούν έχουν πάρει και τα δύο ματς στη διοργάνωση ενώ συνολικά φέτος έχουν 3/3 κόντρα στους Μαδριλένους αφού πήραν διπλό και στο πρωτάθλημα.

Πλην του Λαπροβίτολα η Μπάρτσα είχε σε πολύ καλή μέρα τον Έξουμ με 13 πόντους ενώ ο Καλάθης τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους και 5 ασίστ. Όσο για τη Ρεάλ, ο Ταβάρες πάλευε μόνος του αφού τελείωσε με 25 πόντους και δεν υπήρχε καν άλλος συμπαίκτης του με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Μπαρτσελόνα ήταν ισοπεδωτική από το ξεκίνημα και έδειξε από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς. Στο 5′ οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα με +13 (2-15) χάρη σε 12 πόντους του Λαπροβίτολα και στο 7′ το σκορ στο ταμπλό έδειχνε 2-24! Η Ρεάλ δεν μπορούσε με τίποτα να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-28. Οι Καταλανοί δεν κατέβασαν ρυθμό ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στο +26 (10-36, 12′), με το ημίχρονο να τελειώνει στο 31-52.

Ουσιαστικά το παιχνίδι είχε κριθεί αφού ακόμα και όταν η Ρεάλ έβγαζε κάποιες άμυνες, είχε τρομερή αστοχία στην επίθεση. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η «Βασίλισσα» μείωσε σε 55-71, κατάφερε να μειώσει μέχρι το -13 (62-75) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, αλλά η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι για το τελικό 68-86.

Τα δεκάλεπτα: 8-28, 31-52, 55-71, 68-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 5, Κοζέρ 8 (3/5 δίποντα), Ράντολφ, Ερτέλ 4 (3 ασίστ), Αλμπάλδε 7 (1), Χάνγκα 3, Αλοθέν, Πουαριέ 2, Ταβάρες 25 (10/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιουλ 8 (0/6 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 4, Τόμπκινς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ), Έξουμ 13 (3/5 δίποντα), Σανλί 5 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς 2, Χείζ, Λαπροβίτολα 20 (5/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κούριτς 10 (5/5 δίποντα), Γιοκουμπάιτις 6 (3/3 δίποντα), Μίροτιτς 9 (1), Νατζί, Καλάθης 10 (5/5 δίποντα, 5 ασίστ)