Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 63-76:  Επιτέλους νίκη εκτός έδρας, γλιτώνει την τελευταία θέση

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 63-76: Επιτέλους νίκη εκτός έδρας, γλιτώνει την τελευταία θέση

Ο Παναθηναϊκός... θυμήθηκε ποιος είναι στη Γαλλία, νίκησε για πρώτη φορά φέτος εκτός έδρας και αντέχει στην πίεση της Ζαλγκίρις για την τελευταία θέση της Ευρωλίγκας

Με πρωταγωνιστές την τριπλέτα Ουαίτ,Νέντοβιτς και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει με την νίκη από την έδρα της Βιλερμπάν με σκορ 63-76 για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό στην διοργάνωση έπειτα από ένα χρόνο. Γλιτώνουν το «κάζο» της πρώτης θέσης οι «πράσινοι».

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, έχοντας κάνει μονάχα τρια λάθη έχτισαν μια διψήφια διαφορά +14 (32-46), την οποία ωστόσο λίγο έλειψε να πετάξουν στα σκουπίδια, όταν και εμφανίστηκαν στην επανάληψη αρκετά νευρικοί, και χωρίς καθαρό μυαλό κάτι που έδωσε στην Βιλερμπάν την δυνατότητα να μπει ξανά γερά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Σε μεγάλη βραδιά ο καθοριστικός στο τέλος Ουαίτ(19π) αλλά και φυσικά οι μονίμος διακριθέντες Νέντοβιτς(18π) και Παπαγιάννης(15π). Από την άλλη πλευρά η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος, λόγω κυρίως της κακής απόδοσης του Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και για το γεγονός πως το τριφύλλι χαλάρωσε στην άμυνα.

Για τους ηττημένους ο Οσεκτόφσκι είχε 18 πόντους και 10 ο Τζοούνς. Στην 17η θέση ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ (6-17) στην 14η η Βιλερμπάν με (9-16).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετική εκκίνηση στον αγώνα και με επτά πόντους του Οκάρο Ουάιτ και δύο του Νέντοβιτς έτρεξε ένα σερί 2-9 αναγκάζοντας τον Πάρκερ να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Οι πράσινοι συνέχισαν στο ίδιο εξαιρετικό τέμπο και με γκολ φάουλ του Παπαγιάννη τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έφτασαν την διαφορά στο +12 (7-19).

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε (12-19), μέχρι να αναλάβει ξανά δράση ο Παπαγιάννης ο οποίος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στους «πράσινους» οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (15-23).

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε με ένα 5-0 φτάνοντας την διαφορά στο τρίποντο (20-23), με την συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Παπαγιάννη, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν με το τριφύλλι να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +14 (32-46).

Στην επανάληψη η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση, με τον Παναθηναϊκό να αστοχεί σε συνεχόμενες επιθέσεις, και σε συνδυασμό με την χαλάρωση στην άμυνα, οι Γάλλοι κατάφεραν να μαζέψουν αρκετά την διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό από το +14 στο +6 (53-59)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Νέντοβιτς δέχθηκε γονατιά, η οποία τον οδήγησε στον πάγκο. Ωστόσο κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Οκάρο Ουαίτ ο οποίος με καθοριστικά καλάθια έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό, και με άξιο συμπαραστάτή τον Γιώργο Παπαγιάννη, οι πράσινοι κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ έφτασαν στο τελικο 63-76 και στην πρώτη εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωση έπειτα από ένα χρόνο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ)