Μπάγερν – Ρεάλ Μαδρίτης 64-68: Πέρασαν από το Μόναχο οι Ισπανοί

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν της Μπάγερν στο Μόναχο με 68-64 και επέστρεψαν στις νίκες.

Με το διπλό στις αποσκευές της φεύγει από το Μόναχο η Ρεάλ Μαδρίτης, με τους Ισπανούς να επικρατούν της Μπάγερν με 68-64, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Τσους Ματέο πέτυχε την 9η νίκη της στη φετινή Euroleague και επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την εντός έδρας ήττα της προηγούμενους αγωνιστικής από τη Μονακό.Οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 9-4, ενώ οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά, έπεσαν στο 4-9.

Ο φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 9-3 και 13-9, αλλά οι Βαυαροί αντέδρασαν και από το -4 βρέθηκαν στο +4 (20-16), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπάγερν στο +1 (22-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 34-27, αλλά οι Ισπανοί απάντησαν με δικό τους σερί και έκλεισαν το ημίχρονο στο +3 (42-39). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ προηγήθηκε με 47-42 και 51-45, με τους παίκτες του Τσους Ματέο να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο στο +4 (54-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν μείωσε σε 56-55 και προηγήθηκε με 57-56, αλλά στη συνέχεια η Ρεάλ κυριάρχησε. Εφτασε στο +6 (64-58) και λίγο αργότερα στο +8 (66-58). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 66-64, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν ειχε συνέχεια, με τη Ρεάλ να φτάνει στο 68-64 και να φεύγει με τη νίκη από το Μόναχο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 39-42, 50-54, 64-68

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 7 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουόλντεν 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίνστον 8 (3/13 σουτ), Γκιφάι 2, Χάντερ 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόνγκα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάραμαζ 1, Όμπστ 6 (1/5 τρίποντα), Τσίπσερ 2, Χάρις, Γκιλέσπι 4

ΡΕΑΛ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1), Κοζέρ 2, Αμπάλδε 1, Χεζόνια 8 (2), Ροντρίγκεθ, Πουαριέ 2, Κορνελί 5 (1), Ταβάρες 14 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Γιουλ 11 (3), Γιαμπουσέλε 8 (8 ριμπάουντ), Μούσα 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)