Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 77-73: Ασταμάτητοι οι Ερυθρόλευκοι, 6η σερί νίκη!

Οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου επικράτησαν με 77-73 της Ζαλγκίρις Κάουνας και πέτυχαν την 6η συνεχόμενη νίκη τους και 7η συνολικά στη φετινή Euroleague.

Με πρωταγωνιστές τους Βιλντόζα και Νέντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 27 και 21 πόντους αντίστοιχα, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε στο Βελιγράδι της Ζαλγκίρις Κάουνας με 77-73 για την 13η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 6η σερί και 7η συνολικά νίκη του στη φετινή διοργάνωση. Από τους φιλοξενούμενους 18 πόντους πέτυχε ο Εβανς και 14 ο Χάγιες.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-5 και λίγο αργότερα με 17-12, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (22-14). Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να μαζευει τη διαφορά, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να μειώνει αρχικά σε 27-23 και λίγο αργότερα να ισοφαρίζει σε 33-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις μπροστά με έναν πόντο (37-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε τον Ερυθρό Αστέρα και προηγήθηκε με 44-39, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 46-45. Οι Λιθουανοί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 9 (54-45), αλλά για μια ακόμα φορά δεν κατάφεραν να χτίσουν πάνω στο μομέντουμ που είχαν αποκτήσει. Οι Σέρβοι μείωσαν σε 58-56, που ήταν και το σκορ  με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (65-66, 71-71), με τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα στα τελευταία λεπτά να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και με ένα επιμέρους σκορ 6-2 να παίρνουν τη νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-37, 56-58, 77-73

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 27 (6/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 8 (1) , Λάζιτς 5 (1) , Μάρτιν 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ντόμπριτς 5 (1) , Νέντοβιτς 21 (5/7 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς, Πετρούσεβ 1 , Μπέντιλ 5 (1)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 18 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Γκιεντράιτις 5 (1/5 τρίποντα), Χέιζ 14 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 6 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 4, Ντίμσα 3 (1), Κάβανο 1 , Λελεβίτσιους, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 14 (1)