Βιλερμπάν – Παρτιζάν 91-87: Πήραν το ντέρμπι οι Γάλλοι

Η Βιλερμπάν επικράτησε εντός έδρας της Παρτιζάν με 91-87 και πέτυχε την 2η συνεχόμενη και 5η συνολικά νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βιλερμπάν επικράτησε εντός έδρας της Παρτιζάν με 91-87 για την 13η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε τη δεύτερη σερί και 5η συνολικά νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Πρωταγωνιστής  για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ από τους φιλοξενούμενους 26 είχε ο Εξουμ. Με αυτή τη νίκη η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 5-8, ενώ η Παρτιζάν έπεσε στο 4-9.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-13, τους γηπεδούχους να απαντούν με δικό τους σερί για το 25-20 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 25-25. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (31-29, 37-32, 41-42) και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με την Παρτιζάν μπροστά με ένα πόντο (48-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 57-54 και 63-58, με την ομάδα του Πάρκερ να μπαίνει στην τελευταία περίοδο, έχοντας προβάδισμα 73-66. Η Βιλερμπάν στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 77-73, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 86-86. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και με ένα επιμέρους σκορ 5-1 έφτασαν στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 47-48, 73-66, 91-87

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 14 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Νουά 9 (1), Καχούντι, Ντιότ 3 (1), Τάιους 5 (4 ριμπάουντ), ντε Κολό 32 (5/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 7 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 9 (1), Ομπάσοχαν 5 (1), Τζάκσον-Κάρτραϊτ 7, Πονς

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 36 λεπτά), Πάντερ 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή), Έξουμ 26 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπροτζιάνσκι, Νάναλι 11 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 15 (4/6 δίποντα, 7/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντζουσιτς 6, Μάνταρ 3 (1)