Καθάρισε στην τέταρτη περίοδο η Μονακό (86-67), πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος η Παρτιζάν (88-74)

Η Μονακό επικράτησε με 86-67 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και η Παρτιζάν νίκησε με 88-74 την Αλμπα.

Πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο, η Μονακό επικράτησε στο Πριγκιπάτο της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 86-67 για την 26η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε 16η νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 16/10. Η Μακάμπι από την άλλη, έπεσε στο 13-13 και είναι στην 9η θέση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λόιντ με 18 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Πέμπτης, η Παρτιζάν επικράτησε της Αλμπα στο Βελιγράδι με 88-74. Αυτή ήταν η 14η νίκη για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που έχει πλέον ρεκόρ 14-12 και είναι στην 6η θέση. Τελευταία με 7-19 η Αλμπα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Αβράμποβιτς με 19.

Καθάρισε στην τέταρτη περίοδο η Μονακό

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 9-0 και λίγο αργότερα με 16-4, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (30-17). Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, όμως, ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να μαζεύουν τη διαφορά. Το -13 έγινε -5 (30-25) και λίγο αργότερα μάλιστα ισοφάρισαν σε 36-36, προτού η Μονακό κάνει το 39-36 και πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας αβαντάζ τριών πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (47-47, 56-56), με την Μακάμπι μάλιστα να κλείνει την περίοδο στο +1 (58-59). Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου η Μονακό με ένα σερί 10-0 βρέθηκε στο +9 (68-59). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμοί, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και η Μονακό έφτασε στη νίκη με 86-67.

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος η Παρτιζάν

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 14-9, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αλμπα προηγήθηκε με 26-20 και 37-33, με τη γερμανική ομάδα να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα δύο πόντων (42-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με την Παρτιζάν να κυριαρχεί στο παρκέ και να μετατρέπει το παιχνίδισε μονόλογο. Από το -2 βρέθηκε γρήγορα στο +10 (56-46) και λίγο αργότερα στο +20 (70-50), με τους Σέρβους να μπαίνουν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, έχοντας προβάδισμα 24 πόντων (77-53). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Παρτιζάν, που έφτασε στη νίκη με 88-74.