Μπάγερν Μονάχου – Μονακό 81-84: Κρατά στα χέρια της το πλεονέκτημα

Η Μονακό άντεξε στο Μόναχο επικρατώντας με σκορ 84-81 της Μπάγερν, κρατώντας έτσι στα χέρια της το πλεονέκτημα έδρας.

Mια ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας είναι η Μονακό, η οποία κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με σκορ 84-81 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague.

Έτσι το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 21-11 κρατώντας «σφικτά» το πολυπόθητο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ. Οι Βαυαροί με τη σειρά τους έπεσαν στο 11-21 παραμένοντας αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Κορυφαίος για τους Μοναγάσκους ήταν ο Μάικ Τζέιμς που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 28 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες του Τζόρνταν Λόιντ. Από την άλλη πλευρά, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς είχε 20 πόντους και ο Κόρι Γουόλντεν έβαλε άλλους 18.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό από την αρχή μέχρι το τέλος. Η Μπάγερν ήταν εκείνη που μπόρεσε να πάρει μια καλή διαφορά στην τρίτη περίοδο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό και ο Τζέιμς κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84.