Ανετες νίκες για Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν εκτός έδρας της Μπολόνια με 96-79 και οι Μονεγάσκοι εντός έδρας της Βαλένθια με 90-79.

Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά απέναντι σε Βίρτους Μπολόνια και Βαλένθια αντίστοιχα, με τους Ισπανούς να επικρατούν εκτός έδρας της ιταλικής ομάδας με 96-79 και τους Μονεγάσκους να κερδίζουν εντός έδρας τους Ισπανούς με 90-79, για την 30η αγωνιστική της Euroleague. Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ έφτασε στο 21-9 και είναι στην 2η θέση, ενώ η Μονακό ανέβηκε στο 20-10 και είναι στην 4η θέση. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έχει το ίδιο ρεκόρ με την Μπαρτσελόνα, αλλά οι Καταλανοί υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Στην Μπολόνια, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε από την αρχή το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χεζόνια με 26, ενώ 24 είχε ο Γιαμπουσέλε. Με 18 ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Οτζελέγε της Βίρτους.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-2, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν στο 23-9 και έκλεισαν την περίοδο στο +14 (26-12).  Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να προηγείται με 32-17 και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 50-33. Οι Ισπανοί είχαν κυριαρχήσει στις δύο πλευρές του παρκέ και συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τους παίκτες του Ματέο να μπαίνουν στην τελευταία περίοδο έχοντας αβαντάζ 10 πόντων (68-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ ανέβασε τη διαφορά στους 19 (80-61) και έφτασε με… μαθηματική ακρίβεια στη νίκη με 96-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 33-50, 58-68, 79-96.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 4, Μπελινέλι 26 (6/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπακό 9, Τζαϊτέ 4, Λούντμπεργκ, Σενγκέλια 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 5 (1/4 τρίποντα), Μίκι, Γουίμς 3 (1/4 τρίποντα), Οτζελέγιε 18 (4/5 τρίποντα), Αμπάς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Φερνάντεθ 6 (2), Αμπάλδε 7 (1), Χάνγκα 2 (1/5 δίποντα), Χεζόνια 26 (8/11 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 4 (5 ασίστ), Ντεκ 11, Πουαριέ 2, Κορνελί, Ταβάρες 6 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαμπουσέλε 24 (6/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μούσα 8 (0/3 τρίποντα).

Εύκολο βράδυ είχε και η Μονακό, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθια. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Οκόμπο με 15 πόντους, ενώ από την ισπανική ομάδα 17 είχε ο Τζόουνς και 15 ο Ντούμπλιεβιτς, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τις «νυχτερίδες».

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-8 και 22-14, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 22-22, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 32-32, όταν η Μονακό πάτησε… γκάζι και έφτασε στο 45-34, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο 48-41. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 60-44 και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (71-64). Οι Μονεγάσκοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και κρατώντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στο 90-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 48-41, 71-64, 90-79.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 10 (4 ριμπάουντ), Οκομπό 12 (0/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μονέκε, Λόιντ 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 14 (1), Ντιάλο 10, Μοτιεγιούνας 6 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 6 (2), Στραζέλ 13 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Χολ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 μπλοκ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 10 (1), Κλαβέρ 8 (2/6 τρίποντα), Πουέρτο 11 (2), Γουέμπ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λόπεθ – Αροστέγκι 2, Τζόουνς 17 (1), Ράντεμπο 2, Έβαμς 3 (1/4 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς 15 (3/9 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χέρμανσον, Ριβέρο 2.