Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 84-76: Πρωτιά τέλος για τους Καταλανούς

Η αδιάφορη Αρμάνι νίκησε με 84-76 την Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχαν οι «μπλαουγκράνα» για την πρώτη θέση.

Δεν είναι πια αντίπαλος του Ολυμπιακού η Μπαρτσελόνα! Η αδιάφορη βαθμολογικά Αρμάνι, νίκησε στο Μιλάνο με 84-76 του Καταλανούς και τους έκοψε κάθε ελπίδα διεκδίκησης της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της Euroleague, μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Στο 15-18 ανέβηκε η ομάδα του Μεσίνα, στο 22-11 έπεσε εκείνη του Γιασικεβίτσιους.

Ο Νέιπιρ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αρμάνι, με τον Μπάρον να έχει 12 ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Κούρτις είχε 17 πόντους και οι Τόμπι και Λαπροβίτολα από 12 πόντους έκαστος.

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με +7 (12-19, 7′), αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα (39-36). Εχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, η Αρμάνι έφτασε στο +10 (58-48) με το τέλος της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε ακόμη και με +15 στην τελευταία (69-54, 34′) για να πάρει τελικά τη νίκη εύκολα με 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάνγκος 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέλι 11 (3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάρον 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέιπιερ 18 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίτσι 10 (2), Χολ, Σιλντς 5, Χάινς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντατόμε 2, Φόγκτμαν 5

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σανλί, Βέσελι 9 (6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 2, Λαπροβίτολα 12 (3), Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 6 (2/7 σουτ), Τόμπι 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κούριτς 17 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 11 (1)