Προηγήθηκε ο Αστέρας, απάντησε με Ολιβέιρα η ΑΕΚ (vids)

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε στο 20' με το πολύ όμορφο γκολ του Κρέσπι, αλλά η ΑΕΚ απάντησε στο 33' με την εκτέλεση πέναλτι του Νέλσον Ολιβέιρα και ισοφάρισε σε 1-1. Ακυρώθηκε γκολ της «Ένωσης» στο 8' για οφσάιντ.

Δύο γκολ είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ, για το πρώτο σκέλος μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ στο 20′. Ο Μουνάφο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κρέσπι με πανέμορφο γυριστό σουτ στην κίνηση, έκανε το 1-0 για τον Αστέρα.

Δείτε το 1-0 του Αστέρα:

Ωστόσο, 10 λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Λόπες εντός περιοχής. Ο Νέλσον Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου, διαμορφώνοντας το 1-1 στο 33′.

Δείτε το 1-1 της ΑΕΚ:

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ στο 8′, καθώς ο Ολιβέιρα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.