Παναθηναϊκός – Χόροντοκ 3-2 – Οι «πράσινοι» στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup (vids)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στο δεύτερο ματς στον Άγιο Θωμά κόντρα στη Χόροντοκ (3-2 σετ) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός στους «8» της Ευρώπης!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 σετ (25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15) στον Άγιο Θωμά της Χόντοροκ και «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup, έχοντας ως… προίκα τη σπουδαία νίκη στο πρώτο ματς στην Ουκρανία με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου χρειαζόταν δύο σετ για την πρόκριση και τα κατέκτησε με επιβλητικό τρόπο, πραγματοποιώντας εκρηκτικό ξεκίνημα (25-17, 25-22).

Ωστόσο, ο ερχομός της πρόκρισης από το 2ο σετ επέφερε χαλάρωση στο «τριφύλλι», με αποτέλεσμα η Χόντοροκ να φέρει το ματς στα ίσα (2-2 σετ), με τον Παναθηναϊκό όμως να παίρνει τη νίκη στο τάι-μπρέικ (3-2) και να περιμένει μια εκ των Σπαρτάκ Μιγιάβα με την Τέρουελ στους «8» της διοργάνωσης (σ.σ. την Τετάρτη (19/1) είναι ο επαναληπτικός, με τη Σπαρτάκ να έχει επικρατήσει με 3-1 στο πρώτο ματς.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live και τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν από νωρίς το προβάδισμα με διαφορά 5 (11-6) και 8 πόντων (15-7). Με πρωταγωνιστές τους Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη η διαφορά έφτασε στους 9 βαθμούς (22-13, 24-15) και οι «πράσινοι» πήραν εύκολα το 1ο σετ με 25-17.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά και στο 2ο σετ, είχε σταθερά το προβάδισμα (5-3, 7-5, 9-6), αλλά οι Ουκρανοί ανέβασαν ρυθμούς και έφεραν το ματς στα ίσα (10-10).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 15-15, με τη Χόροντοκ να περνάει μπροστά (15-17, 17-19), αλλά με τον Πρωτοψάλτη οι «πράσινοι» ισόρροπησαν το παιχνίδι (19-19). Οι Ουκρανοί πήραν ξανά το προβάδισμα με δύο πόντους (19-21), με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή (22-21) και να κατακτούν το 2ο σετ με 25-22.

Μια κατάκτηση που σήμανε και την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης, με τους παίκτες και τους 200 φιλάθλους στις εξέδρες να το πανηγυρίζουν έξαλλα.

Η Χόροντοκ πήρε προβάδισμα στην αρχή του 3ου σετ (4-6, 5-8), οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ισοφάρισαν (9-9, 10-10) και πέρασαν μπροστά με 12-11. Ο Παναθηναϊκός έριξε ρυθμούς στη συνέχεια, οι Ουκρανοί το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν διαφορά 7 πόντων (16-23). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 μειώνοντας στον πόντο (22-23), αλλά η Χόροντοκ έφτασε στο 23-25 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Η χαλάρωση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, με τους Ουκρανούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να παίρνουν διαφορά 5 πόντων (12-17, 15-20) και να φτάνουν στο 19-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 3-0, με τη Χόροντοκ να περνάει μπροστά (5-6, 6-7), ωστόσο η ομάδα του Ανδρεόπουλου ανέβασε την απόδοσή του και πήρε εκείνη το προβάδισμα με 12-9. Οι Ουκρανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν (12-12), παίρνοντας και το προβάδισμα (12-13). Ωστόσο, την τελευταία λέξη την είπε ο Παναθηναϊκός που έφτασε στο 17-15 και έκανε το 3-2, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση μαζί για τα προημιτελικά.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15