Ποντολιάνι – Παναθηναϊκός 1-3

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της Ποντολιάνι στην Ουκρανία και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ (24-26, 23-25, 25-20, 22-25) απέναντι στην Ποντολιάνι στην Ουκρανία πέτυχε ο Παναθηναϊκός και πλέον βρίσκεται μια… ανάσα από την πρόκρισή τους στους «8» του CEV Challenge Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, παρότι βρισκόταν σε αγωνιστική απραξία από τις 19 Δεκεμβρίου και πλέον χρειάζεται μόλις δύο σετ στη ρεβάνς στον Άγιο Θωμά (18/1) την επόμενη εβδομάδα για να «κλειδώσει» την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε περίπτωση που η Ποντιλιάνι επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν πιο δυνατά και πήραν το προβάδισμα με 7-2, ωστόσο οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμούς, πλησίασαν στους 3 πόντους (15-12), πήραν δύο φορές προβάδισμα δύο πόντων και κατέκτησαν το 1ο σετ με 24-26.

Ο Παναθηναϊκός «πάτησε» στο μομέντουμ και μπήκε αποφασιστικά στο 2ο σετ, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων (2-7, 10-15). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (16-17), με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να ξεφεύγουν στο +3 (17-20) και φτάνουν στο 23-25 για να κάνουν το 0-2 στα σετ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο 3ο σετ, ωστόσο η Ποντιλιάνι ανέβασε ταχύτητες, παίρνοντας διαφορά τεσσάρων (15-11) και πέντε πόντων (18-13, 20-15). Οι Ουκρανοί έφτασαν στο 23-19 και πήραν το σετ με 25-20, μειώνοντας σε 1-2.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του 4ου σετ, με τους Ουκρανούς όμως να μένουν κοντά στο σκορ και να μην επιτρέπουν στο «τριφύλλι» να πάρει διαφορά. Αυτό συνέβη μετά από ένα τάιμ-άουτ του Ανδρεόπουλου, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει στο +6 (11-17). Η Ποντιλιάνι έκανε το ματς… θρίλερ στο τέλος, αλλά οι «πράσινοι» έφτασαν στο 22-25 και έφυγαν με μια πολύτιμη νίκη από την Ουκρανία.

Τα σετ: (24-26, 23-25, 25-20, 22-25)