Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-0: Τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν… πλάκα στον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού νίκησε εύκολα την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ και μπήκε με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού το αντίστοιχο με τον ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική της Volley League, με τις Ερυθρόλευκες να ισοπεδώνουν τις Ασπρόμαυρες και να επικρατούν άνετα με 3-0 σετ (25-19, 25-12, 25-14) στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση λειτουργώντας εξαιρετικά σε όλους τους τομείς αποδίδοντας εξαιρετικό βόλεϊ. Μόνο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά μετά το 14-14, με ένα 6-0 σερί ξέφυγαν και προηγήθηκαν. Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα αποκτώντας προβάδισμα με διψήφιες διαφορές ενώ και στο τρίτο η εικόνα ήταν ανάλογη καθώς δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό από τη σημερινή αναμέτρηση. Πρώτες σκόρερ η Κούμπουρα και Μλεΐνκοβα που σημείωσαν αμφότερες από 13 πόντους.

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4 και 3-6, όμως με ένα 3-0 σερί ισοφάρισε σε 6-6 με την Νίζετιχ και προσπέρασε στο 8-7 την Κούμπουρα. Με μπλοκ της Νίζετιχ (9-8) οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν εκ νέου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι το 14-14. Στο σημείο αυτό με επίθεση της Κούμπουρα και άσσο της Καράρο ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του, ύστερα από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ για το 17-14. Η πασαδόρος του Θρύλου που παρέμενε στο σερβίς, με τον δεύτερο της άσσο έγραψε το 18-14 και η Λαμπρούση με μπλοκ διεύρυνε στο 5-0 το «ερυθρόλευκο» σερί για το 19-14. Με τον ίδιο τρόπο, η Νίζετιχ μαζί με την Λαμπρούση, μπλόκαραν την επίθεση του ΠΑΟΚ για φτάσουν με το 6-0 σερί στο 20-14. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 20-15, αλλά η Νίζετιχ με ωραία επίθεση έγραψε στη συνέχεια το 21-16 με τις «ερυθρόλευκες» να διατηρούν τον έλεγχο και να φτάνουν στο 25-19, μετά από επίθεση της Κούμπουρα για να προηγηθούν με 1-0 στα σετ.

Ο Θρύλος μπήκε αποφασιστικά στο 2ο σετ και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-0, με τη Λαμπρούση στο σερβίς. Η Εμμανουηλίδου με πρώτο χρόνο σημείωσε το 5-1, η Μλεΐνκοβα με μπλοκ άουτ το 6-2 και μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 8-2, για να ξεφύγει με +6 ο Θρύλος που είχε κυριαρχήσει στο σημείο αυτό. Με νέο πρώτο χρόνο, αυτή τη φορά από την Τζίνα Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-5 ενώ η Νίζετιχ επανέφερε το +6 στο 11-5, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ, να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από επίθεση στο φιλέ των φιλοξενούμενων προήλθε το 12-5 και η Κούμπουρα με ωραία επίθεση την αύξησε στο +8 για το 13-5. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε με μπλοκ της Κούμπουρα για το 14-5, άσσο της Καράρο στο 15-5 και μπλοκ της Λαμπρούση για το 16-5. Το σερί του Ολυμπιακού που έφερε τη διαφορά στο +11 σταμάτησε στο 16-6, όμως η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι είχε βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση και του 2ου σετ. Στη συνέχεια η Μλεΐνκοβα έγραψε το 19-9 για τον Θρύλο που μετρούσε αντίστροφα για το 2-0 στα σετ. Η Νίζετιχ με νέο άσσο,διαμόρφωσε το 21-9 για να ακολουθήσει το 22-9 από λάθος του ΠΑΟΚ και να φτάσει η διαφορά το +13. Από ωραία επίθεση της Μλεΐνκοβα ο Θρύλος πήγε στο σετ μπολ με 24-12 και στη συνέχεια στο 25-12, μετά από επίθεση του ΠΑΟΚ που κατέληξε στο φιλέ, για να φτάσει άνετα στο 2-0!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2, όμως ο Θρύλος απάντησε άμεσα και με 4-0 σερί, προσπέρασε με 4-2 και έφτασε στο 7-3 με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Νίζετιχ. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα για το 10-6 με την Κούμπουρα και το 11-6 με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση. Από επίθεση της Κυπαρίσση που πέρασε άουτ προήλθε το 16-9, με την Κούμπουρα να γράφει στη συνέχεια το 17-10 ενώ και στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο, έφτασε στο 25-14 και δια… περιπάτου στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Tα σετ (3-0 σε 64’): 25-19 (23’), 25-12 (20’), 25-14 (21’)