O ΠΑΟ… ξύπνησε στο β’ και κέρδισε τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με σκορ 89-74 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και «ζευγάρωσε» τις επιτυχίες του στην Α1. Οι «πράσινοι» είχαν δυο πρόσωπα στην αναμέτρηση, μια και ένα «ξέσπασμά» τους στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που τους… ξεκόλλησε και τους έδωσε ουσιαστικά τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα τους ήταν προβληματική […]

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με σκορ 89-74 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και «ζευγάρωσε» τις επιτυχίες του στην Α1.

Οι «πράσινοι» είχαν δυο πρόσωπα στην αναμέτρηση, μια και ένα «ξέσπασμά» τους στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που τους… ξεκόλλησε και τους έδωσε ουσιαστικά τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα τους ήταν προβληματική και ο μαχητικός ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ προσπαθώντας να κρατηθεί όσο περισσότερο μπορούσε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πασκουάλ βρήκαν το δρόμο για το καλάθι από την περιφέρεια. Με τον Βουγιούκα να ανταποκρίνεται καλά στα καθήκοντά του, τον Καλάθη να ανεβάζει την πίεσή του τους Λοτζέσκι, Ντένμον να ευστοχούν από τα 6.75 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 23 πόντους διαφορά (75-52 στο 32’), έχοντας και τον Μήτογλου σε καλή βραδιά. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» χαλάρωσαν και οι θεσσαλονικείς με τον Ντίλαρντ βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν (83-72 στο 38.30) και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 89-74.

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Ντένμον 17 (5), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 11, Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5, Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 22 (2), Κλάσεν 3, Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1), Τζόουνς 11 (2). Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11, Καρράς, Τσόχας 1, Καραμανώλης, Τρις 7 (2)