Ρίτας – Παναθηναϊκός 67-75: Ηγέτης Νέντοβιτς, πολλά κενά διαστήματα

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς οδηγούσε εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους απέναντι στη Ρίτας, αλλά τα πολλά κενά διαστήματα έφεραν τελικά μια δύσκολη νίκη με 75-67.

Καλύτερος από το προηγούμενο φιλικό του, ιδιαίτερα στην άμυνα, εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Ρίτας και με ηγέτη τον Νεμάνια Νέντοβιτς έφτασε στη νίκη με 75-67, κλείνοντας θετικά τα φιλικά του στη Λιθουανία.

Οι παίκτες του Βόβορα ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με τους Παπαγιάννη και Φόστερ να ηγούνται έφτασαν στο συν έξι (17-11) στο 7’. Με ξέσπασμα του Γκάουντλοκ η Ρίτας επέστρεψε, μειώνοντας στους τρεις με το φινάλε του δεκαλέπτου (22-19).

Με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου το Τριφύλλι είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα μέσα στη ρακέτα, μιας και εκεί είχε δεχθεί τους περισσότερους πόντους. Στο 12’ η Ρίτας έφερε το ματς στην ισοπαλία(24-24), αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξε ένα σερί 5-0 και να προηγηθεί εκ νέου. Οι «πράσινοι» βρήκαν λύσει από την περιφέρεια, ο Νέντοβιτς ηγήθηκε τον προσπαθειών και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 10 στο ημίχρονο (41-31).

Ο Σέρβος… πυροβολούσε με κάθε τρόπο το καλάθι της Ρίτας και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο συν 20 (59-39), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στους 19 (64-45).

Όλα έδειχναν πως οι «πράσινοι» θα έφταναν σε μια εύκολη νίκη, αλλά η χαλάρωση και τα πολλά κενά διαστήματα στην τελευταία περίοδο έδωσαν την ευκαιρία στους Λιθουανούς να μειώσουν ακόμα και στους πέντε πόντους και το ματς να γίνει ντέρμπι. Τελικά ένα σερί 5-0 με Κασελάκη και Μποχωρίδη πήγε και πάλι τη διαφορά στους δέκα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά τη νίκη με 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75

Ρίτας (Καϊρίς): Γκάουντλακ 19 (3), Μακκάλαφ, Ρατζεβίτσιους (2), Τζάκσον 24 (3), Μαρσιουλόνις, Εκόντας 6, Κίτσινγκ, Μπουτκεβίτσιους 6.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 9 (4/4 διπ., 4 ριμπ.), Μποχωρίδης 6 (6 λάθη), Ογκαστ 6 (3/3 διπ.), Κασελάκης 3 (1/4 τρ.), Καλαϊτζάκης 7, Φόστερ 4, Περσίδης 3, Νέντοβιτς 18 (3/7 τρ.), Ουάιτ 6, Μήτογλου 4 (5 ριμπ.), Μπεντίλ 3 (1/1 τρ.), Τζάκσον 6 (1/2 τρ., 5 ασ.)