ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 80-69

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα σχεδόν για τρία δεκάλεπτα κόντρα στον ΠΑΟΚ αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 80-69 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μορέιρα.

Αν και δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ σε φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ με 80-69. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε για τους «κιτρινόμαυρους» ο Γιανίκ Μορέιρα που σταμάτησε στους 22 πόντους.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρουσιάστηκε ανταγωνιστική για σχεδόν τρία δεκάλεπτα αλλά εκεί μέτρησε η ποιότητα και οι πολλές λύσεις της Ένωσης. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 11-4 στο 4′ αλλά κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 13-15. Στο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» πήγαν με προβάδισμα 36-34 ενώ είχαν προηγηθεί ακόμη και με πέντε πόντους.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν πιο δυνατά και πήραν το προβάδισμα με 47-41 στο 26′ αλλά ο ΠΑΟΚ δεν την άφησε να ησυχάσει. Με τον Λοβ να ηγείται στο σκοράρισμα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 56-56 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Και κάπου εκεί ξέμεινε από δυνάμεις. Με τον Μορέιρα να κάνει πάρτι κάτω από τη ρακέτα, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα και έφτασε ακόμη και σε διψήφιο τη διαφορά με το παιχνίδι να τελειώνει στο 80-69.

Πλην του σέντερ από την Ανγκόλα που ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ο Ράις είχε 11, ο Λάνγκφροντ 10 και 9 ο Ζήσης για την ΑΕΚ. Όσο για τον ΠΑΟΚ ο Λοβ είχε 12, ο Γκρίφιν 11, οι Μπιτς και Τέρνερ από 10 ενώ 7 πόντους είχε ο πρώην της ΑΕΚ, Γιώργος Τσαλμπούρης.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 56-56, 80-69