ΑΕΚ – Ιωνικός 87-84

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στον αξιόμαχο Ιωνικό αλλά έφτασε στη νίκη με 87-84 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Ματσιούλις σε νεκρό χρόνο.

Ακόμη μια φιλική νίκη για την ΑΕΚ, ακόμη ένα παιχνίδι που προβλημάτισε αρκετά με την απόδοσή της όμως. Η Ένωση επικράτησε με 87-84 του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ αν και δυσκολεύτηκε πολύ και κυνηγούσε το σκορ για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού. Μωραίτης και Ματσιούλις ήταν οι κομβικοί παίκτες στο φινάλε αφού με 6 δικούς τους πόντους μετέτρεψαν το 81-84 σε 87-84 και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Η ομάδα της Νίκαιας ήταν κοντά στο σκορ συνεχώς, έχοντας μάλιστα και το προβάδισμα με μικρές διαφορές κατά διαστήματα. Παρ’ όλα αυτά το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ στο 44-39 έχοντας μπροστάρηδες στη δεύτερη περίοδο τους Γκίκα και Λοτζέσκι.

Κι εκεί που πίστευε κανείς ότι στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ θα καθαρίσει το ματς, ο Ιωνικός έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον δανεικό από την Ένωση, Βασίλη Τολιόπουλο, προηγήθηκε με 65-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ιωνικός είχε το προβάδισμα με 84-81 στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη αλλά εκεί η ΑΕΚ με ένα τρίποντο του Μωραίτη και ένα καλάθι και φάουλ του Ματσιούλις σε νεκρό χρόνο, πήρε το ματς με 87-84.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για την ΑΕΚ εκτός ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ, Νίκος Ζήσης, Μάρκους Σλότερ και Βλάντο Γιάνκοβιτς ενώ το παιχνίδι παρακολούθησε από κοντά και ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-39, 57-65, 87-84

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ράις 2, Ματσιούλις 19 (3), Ρογκαβόπουλος 3, Μορέιρα 8, Μαυροειδής 5, Γκίκας 15 (3), Κατσίβελης 3, Μωραϊτης 11 (2), Χρυσικόπουλος, Λοτζέσκι 15 (1), Γόντικας 6.