Μπούργος – Μπασκόνια 91-89 (vid)

Η Μπούργος πήρε τη νίκη με 91-89 κόντρα στην Μπασκόνια για την 5η αγωνιστική της Liga Endesa.

Η Μπούργος νίκησε την Μπασκόνια με 91-89 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο καθώς ήταν μπροστά στο +10 (48-38) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι μετέτρεψαν το παιχνίδι σε θρίλερ.

Η ομάδα του Γιοάν Πενιαρόγια άντεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους 25-20, τάπα και buzzer beater του Ριβέρο πήρε τελικά τη νίκη και έκανε το 4-1 στο πρωτάθλημα.

Ο πρώτος σκόρερ ήταν ο Κράβιτς σημειώνοντας 16 πόντους. Ακολούθησαν οι Μπενίτε και Ρένφρο με 14 πόντους. Ο Ριβέρο έβαλε 13 πόντους και ο Σακό έβαλε 10.

Για τους πρωταθλητές Ισπανίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκιεντράιτις με 19 πόντους. Ακολούθησαν οι Βιλντόζα με 18, Πίτερς με 15 και Ντιόπ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 48-38, 66-69, 91-89