Ελλάδα – Βουλγαρία 73-66

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε 73-66 της Βουλγαρίας για τα προκριματικά του Eurobasket 2021 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Η Εθνική Γυναικών πήρε τη νίκη απέναντι στη Βουλγαρία (73-66) στα «Δύο Αοράκια» για τα προκριματικά του Eurobasket 2021.

Η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, με την Μαριέλα Φασούλα (21 π.) και την Αγγελική Νικολοπούλου (15 π.) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, αν και δυσκολεύτηκε προς το τέλος, πέτυχε τη δεύτερη νίκη στα προκριματικά της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική είναι η αήττητη του ομίλου Σλοβενία (14/11, 20:00)

Η παίκτριες της Εθνική ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκλήρωσαν με +9 (21-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Μασλαρινού διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας τέσσερις φορές τη διαφορά στους 11 πόντους (23-12, 25-14, 27-16, 29-18), η Βουλγαρία μείωσε προς το τέλος και το σκορ του ημιχρόνου έληξε 32-26.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενες μείωσαν και έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (36-35), παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα (40-42). Ωστόσο, η Εθνική μας αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 48-48.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Βουλγαρία έκανε το 53-56, η Εθνική μας ισοφάρισε και από εκείνο το σημείο δεν έχασε ξανά το προβάδισμά της, με τις φιλοξενούμενες όμως να είναι πάντα κοντά στο σκορ.

Με σπουδαίο τρίποντο, η Σταμολάμπρου έκανε το 67-62 και η Φασούλα με καλάθι πήγε τη διαφορά στους 7 (69-62). Η «γαλανόλευκη» διατήρησε το προβάδισμά της ως το τέλος, παίρνοντας σπουδαία νίκη με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 32-26, 48-48, 73-66.