Ολυμπιακός – Άρης 97-67: Ο Κουφός φώναξε «παρών»

Ο Ολυμπιακός έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Κουφό, επικράτησε εύκολα του Άρη, στο πλαίσιο της φιλικής αναμέτρησης για τον Covi-19, με σκορ 97-67.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μια γεμάτη εμφάνιση επικράτησε του Άρη με σκορ 97-67, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Κουφό που δήλωσε παρών και έστειλε μήνυμα πως βρίσκει σιγά-σιγά τον εαυτό του.

Οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν με πολλές απουσίες, όπως και οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι βρήκαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο κυρίως και με οδηγό τον Έλληνα σέντερ κατάφεραν να καθαρίσουν εύκολα το ματς.

Γιώργος Μπαρτζώκας και Σάββας Καμπερίδης δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα, με τους νεαρούς παίκτες της κάθε ομάδας να δείχνουν καλά στοιχεία και να παίζουν όμορφο μπάσκετ.

Πρώτοι σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Κώστας Κουφός με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που μέτρησε 19 πόντους με 8 ασίστ. Από την άλλη πλευρά ο Γεωργάκης είχε 13 πόντους και ο Κουζέλογλου 12.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά νευρικές και για περίπου τρία λεπτά να μην μπορούν να βρουν στόχο, χάνοντας αρκετές επιθέσεις. Στη συνέχεια ο ρυθμός βρέθηκε και ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, με τον Άρη όμως να παραμένει κοντά και να μην χάνει επαφή με το σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι ήταν πιο εύστοχοι βγάζοντας και ωραίες φάσεις, χάρη στις καλές άμυνες που οδηγούσαν σε αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αύξησαν τη διαφορά, την οποία και έφτασαν πάνω από τους δέκα πόντους. Οι «κιτρινόμαυροι» όμως δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να χαρούν πολύ και ένα μικρό σερί «ροκάνισαν» την απόσταση τους από το σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-42.

Η τρίτη περίοδος ήταν διαφορετική καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε πάρα πολύ καλή άμυνα, ανάγκασε τον Άρη σε πολλά λάθη και με τον Κουφό να κάνει ό,τι ακριβώς θέλει επιθετικά σκοράροντας συνεχόμενους πόντους, κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η διαφορά ήταν μεγάλη. Έτσι οι δύο τεχνικοί αποφάσισαν να δώσουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στον πάγκο τους με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 97-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 46-42, 78-54, 97-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Πρίντεζης, Τζένκινς, Κουφός 21 (9/13 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χαραλαμπόπουλος 11 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 19 (1/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/2 τρίποντα), Κολοβέρος 2, Σκουλίδας, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χρηστίδης 3

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 12 (2), Γεωργάκης 13 (3/6 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσάλμερς 9 (3/7 τρίποντα), Ντεκόζι 7, Πετανίδης 3 , Καλαϊτζίδης, Νετζήπογλου 7 (2/4 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιτλ 8 (2), Τσιρογιάννης