Ηρακλής – Άνβιλ 86-81

Ο Ηρακλής επικράτησε της πολωνικής Άνβιλ (86-81) και πήρε το εισητήριο για τα προημιτελικά του FIBA Europe Cup.

Το εισητήριο του για τα προημιτελικά του FIBA Europe Cup εξασφάλισε ο Ηρακλής, νικώντας την πολωνική Άνβιλ (86-81) στη «φούσκα» του Ντεν Μπος στην Ολλανδία.

Στον δρόμο του για την τετράδα θα είναι την Παρασκευή (26/3, 19:00) μια εκ των Νες Ζιόνα και Κίεβ Μπάσκετ.

Ο Ολιβιέρ Χάνλαν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του «Γηραιού», ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ μεγάλη ήταν και η συνεισφορά του Ντέβιν Έμπανκς με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Όσον αφορά την Άνβιλ, οι Κέρτις Τζέρελς και Αρτούρ Μιέλτσαρεκ πέτυχαν από 18 πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς παρά την αστοχία του στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν με 7-2 και 11-5. Οι Πολωνοί άρχισαν με 3/5 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 8-0, κάτι το οποίο τους έφερε μπροστά στο σκορ με 13-11 στο 7’. Μπορεί ο Θανάσης Σκουρτόπουλος να πήρε ταιμ άουτ, όμως η αστοχία συνεχίστηκε και στο τέλος του δεκαλέπτου ο Ηρακλής βρισκόταν πίσω στο σκορ με 19-15.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου και η Άνβιλ αύξησε την διαφορά της στο 14′ (31-21). Ο «Γηραιός» έστρωσε την άμυνα του και με κάποιες σαφώς καλύτερες και πιο οργανωμένες επιθέσεις έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 38-30 υπέρ της πολωνικής ομάδας.

Φουριόζος μπήκε ο Ηρακλής στο δεύτερο ημίχρονο και με 3/4 τρίποντα μείωσε σε 47-45 στο 24’. Παρά το ταιμ άουτ που πήρε ο τεχνικός της Άνβιλ τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να περνάει και μπροστά (49-47). Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον «Γηραιό» να προηγείται.

Πολύ δυνατά μπήκε η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με σερί 6-0 στα πρώτα 77 δευτερόλεπτα, κάνοντας το σκορ 70-61. Ο τεχνικός της πολωνικής ομάδας αφύπνισε τους παίκτες του με το τάιμ άουτ, όμως οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν τον έλεγχο. Οι Πολωνοί πραγματοποίησαν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 77-76, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο η ψυχραιμία του Ηρακλή κατάφερε να του δώσει τη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81

ΗΡΑΚΛΗΣ: (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 8 (1), Χέιγκινς 9 (1), Χάνλαν 22 (2), Σάγκς 12 (2), Βεργίνης, Ιμπανκς 18 (1), Χάτσερ 7 (1), Καββαδάς 7, Σαρικόπουλος 3, Σχίζας, Φίλλιος, Γκιουζέλης.

ΑΝΒΙΛ ΒΛΟΤΣΛΑΒΕΚ: (Μάρτσιν Βόζνιακ): Ντάικς 15, Ζάνιακ, Μιέτσαρεκ 18 (2), Ουάσιγκτον 13 (3), Ζαμοίσκι 3  (1), Τζέρελς 18 (4), Τζόουνς 4, Κομέντα, Ράντιτς 10, Τομαζέφσκι