Πήρε το ντέρμπι και το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός (66-56)

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε του Παναθηναϊκού με σκορ 66-56 και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών.

Ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα εντυπωσιακό 10-0 στο τέλος του αγώνα, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει του Παναθηναϊκού με σκορ 66-56, εξασφαλίζοντας έτσι το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν στο 56-56 περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, σε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς, όμως σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν «γκάζι», δεν κοίταξαν ποτέ πίσω του και μπόρεσαν να κλειδώσουν τη νίκη, ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο στο 13-1, ενώ οι «πράσινες» στο 12-2.

Ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί στις τρεις νίκες, με τους δύο «αιώνιους» να μονομαχούν για τον τίτλο. Να σημειωθεί ότι μετρούν και οι αγώνες της κανονικής περιόδου (1-1 οι νίκες) με τη σειρά των τελικών να ξεκινά την προσεχή Τετάρτη στην έδρα των Πειραιωτών.

Δεκάλεπτα: 16-14, 28-29, 43-45, 66-56

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 9(1), Σταμάτη 16(1), Αλεξανδρή 11, Σπυριδοπούλου 2, Φοντέιν 12(3), Νικολοπούλου 4, Κούκη, Κόστοβιτς 5, Ντέιβις 7.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Μόργκαν 14(4), Μούλη 12, Λύμουρα 12(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 2, Δίελα 2, Ζιάκα 2.