Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού με ασύλληπτη ανατροπή από το -21!

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί της πανίσχυρης Ναντέζντα (84-81), επιστρέφοντας από το -21.

Μπορεί να ήταν αουτσάιντερ, όμως ο Ολυμπιακός με την σπουδαία εμφάνιση που πραγματοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο με αντίπαλο την Ναντέζντα, που είναι φαβορί για την κατάκτηση του Eurocup και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη μέσα στο ΣΕΦ (84-81) με ανατροπή από το -21!

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν… φουριόζες και άρχισαν να χτίζουν από νωρίς διαφορά (0-9). Οι «ερυθρόλευκες» δεν έβρισκαν με τίποτα πόντους και όσο κυλούσε ο χρόνος η διαφορά ξέφευγε, ενώ έφτασε μέχρι και στο +21 (24-45), όμως οι Πειραιώτισες τη μάζεψαν κάπως και πήγαν στο -16 στο ημίχρονο (34-50).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχες… μεταμορφώθηκαν και έκλεισαν την ψαλίδα στο -9 (49-58), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -12 (56-68). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε μυθικά πράγματα και με επιμέρους σκορ 28-13 έφτασε στη νίκη.

Τώρα οι «ερυθρόλευκες» που τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του ομίλου τους, αναμένουν και τα αυριανά ματς της διοργάνωσης για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους «32» του θεσμού.