Ολυμπιακός – Ενισέι 84-69

Οι Ερυθρόλευκες διέλυσαν την Ενισέι στο ΣΕΦ με 84-69 και με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια προκρίθηκαν με εμφατικό τρόπο στους «16» του EuroCup.

Την πρόκρισή της στους «16» του EuroCup πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες διέλυσαν με 84-69 την Ενισέι στο ΣΕΦ και πετυχαίνοντας δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στη ρώσικη ομάδα προκρίθηκαν με εμφατικό τρόπο στους «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Μια σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού, με τις παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς να κάνουν… σμπαράλια την Ενισέι, που πριν από λίγες εβδομάδες είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 96-71.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού είδε τρεις παίκτριές του να έχουν 15+ πόντους, με την Βίτολα να κάνει νταμπλ-νταμπλ έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 19 πόντους έβαλαν οι Πλουφ και Σταμολάμπρου. Από τις φιλοξενούμενους, που δεν κατάφεραν ούτε στη ρεβάνς  να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στις Ερυθρόλευκες, πρώτη σκόρερ ήταν η Τζόουνς με 23.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στη Σιβηρία με 15 πόντους διαφορά (70-85), με τις Ερυθρόλευκες να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο αναμετρήσεις και παίρνουν δίκαια το εισιτήριο για τους «16» του EuroCup.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (5-4, 7-6), με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος της πρώτης περιόδου να πατάει… γκάζι και να φτάνει στο +8 (18-10). Οι Ρωσίδες μείωσαν στους 6 (22-16), αλλά οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (29-18).

Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά. Στο +11 έγινε +15 (35-20) στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους 20 (40-20). Η Ενισέι με ένα σερί 8-2 μείωσε στους 14 (42-28), με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ημίχρονο στο +15 (46-31).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις Ερυθρόλευκες να διατηρούν μια απόσταση ασφαλείας, ενώ στο 26’ ανέβασαν την διαφορά ξανά στους 20 (61-41), βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων για ανατροπή. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +17 (67-50), με τις παίκτριες του Ζίμπαρτς στο τέταρτο δεκάλεπτο να παραμένουν σοβαρές και συγκεντρωμένες και να φτάνουν στη νίκη με 84-69.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-31, 67-50, 84-69