Άρης – ΠΑΟΚ 71-64

Οι κίτρινοι είχαν διψήφια διαφορά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, φτάνοντας δικαίως στην κατάκτηση του τίτλου.

Λίγες μετά τα 104α γενέθλιά του, ο Αρης πρόσθεσε έναν ακόμη τίτλο στο πλούσιο παλμαρέ του. Οι κίτρινοι επικράτησαν στον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ (που έγινε στη Μίκρα) του ΠΑΟΚ με 71-64 και κατέκτησαν το πρωτάθλημα! Με 3-0 νίκες στην πρώτη θέση ο αυτοκράτορας. Ο Άρης είχε κερδίσει τον ΠΑΟΚ και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ να θυμίσουμε πως πέρσι πρωταθλητής είχε αναδειχθεί ο δικέφαλος.

Ο Άρης είχε σημαντικό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς (17-5 στο 7′), ξεφεύγοντας ακόμη και με 15 πόντους διαφορά, 41-26 στο ημίχρονο και 63-48 στο 35′ . Οπλα των νικητών το μακρινό σουτ και ο πανύψηλος Βουλγαρόπουλος που δέσποζε κάτω από τα δύο καλάθια.

Ωστόσο ο δικέφαλος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά σταδιακά (53-44 στο 30′), ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε οι ασπρόμαυροι πλησίασαν στο 63-59 (μετά από σερί 11-0) και το 65-61. Οι κίτρινοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τους Σιδηροηλία και Κάτο, έκαναν το 68-61 στο 38:24 «κλειδώνοντας» οριστικά τη νίκη-κούπα για την ομάδα τους.

Ο Μαντουλίδης στο άλλο παιχνίδι της ημέρας επικράτησε με 77-63 του Ηρακλή και τερμάτισε στην 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-26, 53-44, 71-64