Ολυμπιακός – ΟΑ Χανιών 90-52

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον ΟΑ Χανίων και πήρε μια εύκολη εντός έδρας νίκη με σκορ 90-52.

To «15 στα 15» στο πρωτάθλημα έκανε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτισσες, μετά την εντός έδρας «κατοστάρα» (111-60) επί της Ελευθερίας Μοσχάτου, για τη 17η αγωνιστική της Α1, επικράτησαν με 90-52 του ΟΑ Χανίων στο ΣΕΦ, για την εξ αναβολής 7η «στροφή» και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στο 15-0.

Οι «ερυθρόλευκες», που προηγήθηκαν με +20 από το πρώτο δεκάλεπτο, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στα Χανιά, κυριάρχησαν απόλυτα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και με πρώτη σκόρερ την Χάμπλιν με 15 πόντους, παρέμειναν αήττητες στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α1.

+20 στην πρώτη περίοδο!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-2, με εννιά πόντους της Χάμπλιν (9:34, 8:47, 8:00, 6:34) και στη συνέχεια, ανέβασε τη διαφορά επί του ΟΑ Χανίων στο +11 (13-2), με τζαμπ σουτ της Σπυριδοπούλου (6:00). Με τρίποντο της Τόλφρι (3:02), οι παίκτριες του Μάρτιν Ζίμπαρτς έκαναν το 20-4 κόντρα στα Χανιά, ενώ με δύο εύστοχες βολές της Πλουφ (0:17), έφτασαν στο +20 (26-6), ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 26-7, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 33 πόντους (33-17), με τζαμπ σουτ της Σπυριδοπούλου από το ύψος των βολών (4:21), στη συνέχεια ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +18 (42-24), με ωραίο τρίποντο της Σύρρα από τη γωνία (0:30) και έτσι, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 42-24, κόντρα στα Χανιά.

Προβάδισμα +38 και νίκη!

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς προηγήθηκε με 45-29, με τρίποντο της Τόλφρι (7:03) και στη συνέχεια, έφτασε στο +19 (51-32) επί των φιλοξενούμενων, με καλάθι της Νικολοπούλου (5:36). Με λέι απ της Τόλφρι στον αιφνιδιασμό (3:59), ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +23 (55-32), ενώ με φόλοου της Πλουφ (1:59), ξέφυγε για πρώτη φορά με +27 (60-33) από τον ΟΑ Χανίων.

Έτσι, με λέι απ της Πλουφ (0:17), οι Πειραιώτισσες «έκλεισαν» το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-35 κόντρα στα Χανιά. Με τρίποντο της Δίελα (9:52) «μπήκαν» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκες», που έφτασαν στο +30 (65-35) επί των φιλοξενούμενων, ενώ με λέι απ της Πλουφ (7:38), ανέβασαν τη διαφορά στο +35 (72-37).

Με λέι απ της Βαμβακά στον αιφνιδιασμό (1:14), η διαφορά έφτασε στο +36 (86-50) και έτσι, με σκορ 90-52, πανηγύρισε τη νίκη με +38 κόντρα στα Χανιά…

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 42-24, 62-35, 90-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 12 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόλφρι 12, Σταμολάμπρου 8, Σταμάτη, Αλεξανδρή 2 (6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 10 (5/9 δίποντα), Σύρρα 6 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 5 (5 ριμπάουντ), Δίελα 8 (2/4 τρίποντα), Βαμβακά 12, Χάμπλιν 15 (9 ριμπάουντ)

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τσουγκράκη 4, Αργυροπούλου, Σαλιάι 6, Πούλινς 8, Τσιχλάκη 11, Ντέλιτς 17, Χάρις 6