Το Κάνσας κατέκτησε τον τίτλο του NCAA! (72-69)

Η March Madness στο NCAA ολοκληρώθηκε με έναν απίστευτο τελικό, όπου το Κάνσαν επικράτησε του Νορθ Καρολάινα με 72-69 και πανηγύρισε το τέταρτο του πρωτάθλημα.

Με πολύ εντυπωσιακό τρόπο ολοκληρώθηκε το Final Four του NCAA στη Νέα Ορλεάνη, καθώς σε έναν φοβερό τελικό που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, το Κάνσας επικράτησε του Νορθ Καρολάινα με 72-69 και πανηγύρισε το τέταρτο του πρωτάθλημα.

Το Νορθ Καρολάινα μπήκε πιο δυνατά στο σπουδαίο ματς και είχε το προβάδισμα από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας χτίσει διαφορά 15 πόντων (25-40).

Ωστόσο, στην επανάληψη το Κάνσας ανέβασε στροφές, έκανε την ανατροπή και με δύο κρίσιμα σουτ στο τέλος της αναμέτρησης σήκωσε την κούπα.

Πρωταγωνιστές των πρωταθλητών ήταν οι Ντέιβιντ Μακόρμακ και Τζέιλεν Γουίσλον που πέτυχαν 15 πόντους, ενώ για το Νορθ Καρολάινα ξεχώρισαν οι Αρμάντο Μπέικοτ και Αρ Τζέι Ντέιβις, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με επίσης 15 πόντους.