Ήττα, αλλά πρωτιά η εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε από την αντίστοιχη του Βελγίου με σκορ 35-60, ωστόσο κράτησε την πρωτιά στον όμιλο. Κόντρα στην Πολωνία στους «16».

Η εθνική νεανίδων γνώρισε την πρώτη ήττα της (35-60) στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά από άσχημη εμφάνιση κόντρα στο Βέλγιο, στην τελευταία αγωνιστική, στο Ηράκλειο, αλλά κατέλαβε την πρώτη θέση του Β΄ ομίλου.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά ολοκλήρωσαν με ρεκόρ 2-1 τις εμφανίσεις τους στην πρώτη φάση και προκρίθηκαν στη φάση των «16», όπου θα αντιμετωπίσουν σε νοκ άουτ αγώνα την 4η του Ά ομίλου, Πολωνία.  Η Γεωργία Δαμουλάκη ήταν η πρώτη σκόρερ της εθνικής νεανίδων με 7 πόντους, ενώ 8 ριμπάουντ μάζεψε η Κούπερ και 6 η Κελεμένη. Με 14 πόντους η Νάστια Κλάεσενς ήταν η κορυφαία παίκτρια από πλευράς Βελγίου.

Το άσχημο επιθετικό ξεκίνημα της εθνικής νεανίδων, όταν σημείωσε μόλις 8 πόντους στην 1η περίοδο έδωσε την ευκαιρία στις Βελγίδες να προηγηθούν με 8-13. Μόνο 8 πόντους πέτυχε και στο 2ο δεκάλεπτο η εθνική, για να πάει με +11 (16-27) το Βέλγιο στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, η εθνική νεανίδων είδε το Βέλγιο να πατά γκάζι για το 28-42 στο 30ο λεπτό, αλλά αυτή τη φορά οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά δεν μπόρεσαν να κάνουν ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο και συμβιβάστηκαν στην πρώτη ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 16-27, 28-42, 35-60

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Κεραμιδάς): Κούπερ 2, Δαμουλάκη 7 (1), Παναγιωτίδη, Σταματάκη 4, Τσάμη 1, Αλεξιά 6, Μπαξεβάνου 4, Χρηστάκη 3 (1), Κελεμένη 6, Παλάσκα 2, Βασιλείου

ΒΕΛΓΙΟ (Λοράν Φρανσουά): Μπατιστόν 5 (1), Μπούστεν, Ντέλεμανς 6 (1), Ντένις 8, Κλέσενς 14 (1), Κορτιαό 8, Κουιβέρς 3 (1), Ντε Μουνκ 6 (1), Κατακό-Μβακά 2, Βινκλεβόγκελ 6