Ολυμπιακός – ΓΑΣ Εύνικος 70-59: 2×2 για τις «ερυθρόλευκες»

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 70-59 του ΓΑΣ Εύνικου για την 2η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το «δύο στα δύο» στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχες Ελλάδας, μετά την πρόκριση στη φάση των ομίλων της EuroLeague, επέστρεψαν νικηφόρα στην Α1, αφού επικράτησαν με 70-59 του ΓΑΣ Εύνικου στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική. Στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, ήταν ανώτερες από τις φιλοξενούμενες και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον, με 30 πόντους (14/16 δίποντα), πανηγύρισαν μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας το «τέσσερα στα τέσσερα» φέτος, σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Με οκτώ διαδοχικούς πόντους της Γκούσταφσον, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2 στο 6:57, με την Σταμολάμπρου να σκοράρει, για το +8 (10-2), στο 5:52. Η Ελληνίδα γκαρντ πέτυχε ένα ακόμα καλάθι (5:20), για το 12-4, ενώ η Γκούσταφσον «χτύπησε» ξανά, για το +10 (14-4) του Ολυμπιακού, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Με 13-0 σερί, ο ΓΑΣ Εύνικος προσπέρασε με 17-14, ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με την Σύρρα να ισοφαρίζει (17-17) τις «ερυθρόλευκες» στα 20 δευτερόλεπτα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (9:11), η Σύρρα ισοφάρισε ξανά, αυτή τη φορά σε 19-19, με την Γκούσταφσον να βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό, με 23-22 (7:30) και στη συνέχεια (6:28), να κάνει και το 25-22. Με λέι απ της Σύρρα στον αιφνιδιασμό (6:11), τα κορίτσια του Θρύλου ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +5 (27-22), όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (27-27) στο 1:13, με την Σταμολάμπρου να «τελειώνει» το ημίχρονο, με 29-27, με εξαιρετικό σουτ (0:51).

Στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκάλεπτου (9:47), η Γκούσταφσον έκανε το 31-27 για τις «ερυθρόλευκες», με την Αγιούσο να σκοράρει «έμμεσο τρίποντο» (9:12), για το +7 (34-27). Με τρίποντο της Σταμάτη (5:22), ο Ολυμπιακός έφτασε στο 39-35, με την Γκούσταφσον να κυριαρχεί και πάλι κάτω από το καλάθι, σκοράροντας για το 41-35 (4:55). Η Σταμολάμπρου, με τρεις εύστοχες βολές (2:55), «έγραψε» το 48-39, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 53-46 υπέρ του Ολυμπιακού.

Με νέο δίποντο της Γκούσταφσον (5:53), οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 59-53, με την Στραουτμάνε να ανεβάζει τη διαφορά στο +8 (61-53), με ωραίο λέι απ (5:22). Η Σταμολάμπρου, με νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό, οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +11 (68-57), τρία λεπτά πριν από το φινάλε, με την Γκούσταφσον να φτάνει τους 30 προσωπικούς πόντους, για το +13 (70-57, 2:12) και το ματς να τελειώνει στο ΣΕΦ με σκορ 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 29-27, 53-46, 70-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17 (5 ριμπάουντ), Σταμάτη 3, Αγιούσο 5 (5 ασίστ), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 5, Γκούσταφσον 30 (14/16 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Στραουτμάνε 4, Βαμβακά

ΓΑΣ Εύνικος (Γιώργος Βελτσίστας): Καραγιάννη 2, Εμμανουηλίδου 9, Ράδη, Πολυμένη 5, Ζούρνη, Κεσσέ 4, Βούλγαρη 5, Γκιζάνη 2, ΜακΝτόναλντ 12, Τζόουνς 8, Ναυροζίδου 2, Στογιανόβσκα 10