Πρωτέας Βούλας – Ολυμπιακός 61-67: Νίκησε και πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Πρωτέα Βούλας 67-61 και πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, για μία ακόμη σεζόν. Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 67-61 του Πρωτέα στη Βούλα, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Α1, έκαναν το 2-0 στη σειρά και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την τελική φάση.

Στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 42-28 στο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω (52-48), αλλά τελικά, έφτασαν στη νίκη-πρόκριση στην έδρα του Πρωτέα, με κορυφαία την Χριστινάκη, με 25 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με +16 (9-25), με 1/2 βολές της Νικολοπούλου (0:20). Στα 7:15 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Τόμπιν ανέβασε τη διαφορά στο +19 (13-32), αλλά ο Πρωτέας μείωσε σε 40-28. Η Χριστινάκη, ωστόσο, «ξεκόλλησε» τον Θρύλο, κάνοντας το 42-28, στο 1:16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, δέχθηκαν 24-6 σερί από τον Πρωτέα και βρέθηκαν πίσω με 52-48! Η Κολλάτου μείωσε σε 52-51, με καλάθι και φάουλ (1:00) και ο Ολυμπιακός «έκλεισε» την τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Θρύλου έβγαλαν αντίδραση και με καλάθι της Νικολοπούλου (2:37), ξέφυγαν με +6 (58-64) και τελικά, επικράτησαν με 67-61, με γκολ-φάουλ της Χριστινάκη (0:43).

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 28-42, 52-51, 61-67

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δεσποτάκης): Σάντερς 8(1), Μορχάουζ 6, Σταμάτη 18(4), Πολυμένη 5(1), Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά 9, Αναστασοπούλου, Τζορτζ 12(1), Τζανετάτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 7(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 3, Νικολοπούλου 11(2), Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 12, Χριστινάκη 25(2), Κολλάτου 3, Τόμπιν 4