Δεν ολοκλήρωσε την επική ανατροπή η Εθνική Παμπαίδων

Τη δεύτερη της ήττα υπέστη η Εθνική Παμπάιδων από την αντίστοιχη της Γαλλίας (74-69) στο τουρνουά Φιλίας στο Τρουά.

Η Εθνική ομάδα μπήκε πολύ άσχημα στο ματς και ήταν σταθερά πίσω στο σκορ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο ε μια διαφορά της τάξεως των 12-17 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως έκανε μια τεράστια προσπάθεια και έφτασε μια ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή.

Μείωσε στο καλάθι με 10’’ να απομένουν όμως οι Γάλλοι κατάφεραν να βρουν τη λύση και σφράγισαν την πρώτη θέση νικώντας με 74-69. Οι τρικολόρ έκαναν έτσι το 3/3, με τις Ισπανία Ιταλία να έχουν από μια νίκη και ρεκόρ 1-2.

Ο Κωνσταντίνος Φιλοξενίδης ψηφίστηκε στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά, με τους Γάλλους Ντεσινιέ και Μεναντί, τον Ισπανό Γκράχνα και τον Ιταλό Μπαρμπιέρι να συμπληρώνουν την 5άδα.

Δεκάλεπτα: 21-11, 40-28, 57-44, 74-69

Γαλλία (Χακάρντ): Ντεσινιέ 7, Ριπέρ 3, Μπαλ, Σουστρ 11, Κασιαμά 10, Τραορέ 6, Ντιένγκ 1, Μιεναντί 16, Ντεσέρτ 7, Ουεμπανιάμα 12, Πικάρντ 1

Ελλάδα (Αστεριάδης): Κατσογιάννης, Νάσσης-Ντάνιας 13, Φιλοξενίδης 12, Μπαζίνας 14, Παγώνης, Οικονομόπουλος 9, Πετανίδης 6, Θεογιάννης 6, Μερμήγκης 6, Γεωργίου, Νέστορας 3