Τα… χρειάστηκε αλλά νίκησε η Ούνικς

Οι Ρώσοι προκρίθηκαν στον τελικό του «3rd International Basketball Tournament» στο Ηράκλειο, επικρατώντας δύσκολα της Γαλατάσαραϊ με σκορ 75-69

Παρότι προηγήθηκε και με 13 πόντους (42-29 στο ημίχρονο), η Ούνικς Καζάν νίκησε δύσκολα με 75-69 της Γαλατάσαραϊ στον πρώτο ημιτελικό του «3rd International Basketball Tournament» και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κυριάρχησε σε όλη την αναμέτρηση, χαλάρωσε στη συνέχεια και έδωσε δικαιώματα στους Τούρκους που ισοφάρισαν σε 66-66, όμως τα παιδικά λάθη τους στο τέλος ήταν ο λόγος για να πάρουν οι Ρώσοι το ροζ φύλλο αγώνα. Καλός ο Όγκαστ με εννιά πόντους, βοήθησαν την Ούνικς στο τέλος οι Λόκετ και Σμιθ.

Το ξεκίνημα της Ούνικς Καζάν ήταν δυνατό καθώς προηγήθηκε με 8-1 στα πρώτα 3 λεπτά.

Ο όγδοος πόντος του Μόργκαν απέφερε το 12-5 για το συγκρότημα του Πρίφτη με το δεκάλεπτο να τελειώνει 17-9 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

H διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (20-9), όμως η Γαλατά με τον Αράρ μείωσε σε 20-13 και τον Ολμάζ σε 20-17.

Η Ούνικς αντέδρασε και με τον Ετζίμ έτρεξε ένα 5-0 σερί για το 25-17 και ο Σμιθ της έδωσε αέρα 10 πόντων (27-17).

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε η αναμέτρηση, ο Όγκαστ με εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 32-24 και με γκολ φάουλ το 36-27, η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 10 πόντους (40-27 από τον Εντούρ) για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-29 για την Ούνικς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα για την Γαλατά, οι Τούρκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 για το 44-36 και αργότερα ο Χάρισον έγραψε το 48-40 στα «2 Αοράκια». Ο Κλιμένκο με τρεις σερί πόντους πραγματοποίησε το 51-42 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 57-46 με κάρφωμα του Εντούρ.

Οι Τούρκοι δεν τα παράτησαν και ροκάνισαν γρήγορα την απόσταση και με τον Κορκμάζ έφτασαν στους τέσσερις πόντους (57-53) έπειτα από τρίποντο του. Ο Ογκαστ βοήθησε σε αυτό το διάστημα, κάρφωσε στο τρανζίσιον για το 59-55 και ήταν θετικός τα καθήκοντά του στο παρκέ. Ένα τρίποντο του Αράποβιτς ήταν η αιτία του 61-58 για τους Τούρκους και ο Κλόμπουτσαρ έφερε το ματς στον πόντο (61-60) με 4 λεπτά να απομένουν. Και πάλι η Ούνικς βρήκε λύσεις μέσω του Λόκετ με το 66-63, αλλά ο Χέιζ με γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 66-66 την αναμέτρηση με 1:57 για το τέλος. Το 0/2 του Κλόμπουτσαρ όμως από τις βολές, το δίποντο του Εντούρ έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και το λάθος στην επαναφορά της Γαλατά, απέφερε ένα ακόμα δίποντο του Λόκετ για το 70-66.

Ο Σμιθ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα τρίποντο, με την Ούνικς να προκρίνεται στον τελικό του τουρνουά του Ηρακλείου.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-29, 57-46, 75-69

Ούνιξ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), Μόργκαν 12, Ετζίμ 3,Λόκετ 11, Εντούρ 10, Πονγκρασόφ 6 (1), Κλιμένκο 7, Σμιθ 13 (1), Κοσέεφ, Κολέσνικοφ 6, Σελεκέτο, Χένρι 4.

Γαλατάσαραϊ (Ερντογκάν): Ουέμπστερ 6, Χάρισον 14 (2), Αράποβιτς 5 (1), Χέιζ 10 (1), Κορκμάζ 3 (1), Αράρ 7, Ερντενίζ, Τσίνκο 3 (1), Ολμάζ 5, Κλόμπουτσαρ 5, Ογκαστ 9, Κοκσάλ 2