Μπαρτσελόνα – Μπανταλόνα 94-92

Με κορυφαίο τον Κέβιν Πάνγκος η Μπαρτσελόνα πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Μπανταλόνα με 94-92 και παρέμεινε αήττητη στην ACB.

Αήττητη στην ACB παρέμεινε η Μπαρτσελόνα που ζορίστηκε να πάρει την νίκη κόντρα στην Μπανταλόνα, καθώς χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να μπορέσει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, καθώς κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης και να προηγηθούν με 11 πόντους 14-25. Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο, οι «μπλαουγκράνα» ανέκαμψαν και με ένα επιμέρους σερί 26-13 κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 40-38.

Στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν ντέρμπι , αλλά με η ομάδα του Πέσιτς κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους στο 33΄(73-63), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να γυρίσουν το παιχνίδι. Μάλιστα, ισοφάρισαν με τρίποντο του Χαρανγκόντι στα 9’’ σε 81-81 και σε συνδυασμό την άμυνα του Ντόσον πάνω στον Πάνγκος ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί που η Μπαρτσελόνα ήταν πιο ψύχραιμη παίρνοντας την νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους μπλαουγκράνα» έκανε ο Κέβιν Πάνγκος με 32 πόντους με τους Σίνγκλετον και Σεραφέν να είχαν από 12. Από την Μπανταλόνα έκαναν ό,τι μπορούσαν οι Ντόσον και Μόργκαν με 20 και 19 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 40-38, 61-57, 81-81 κ.α., 94-92 παρ.