Νίκη Λευκάδας – Γαλατασαράι 64-69

Την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β' όμιλο του EuroCup γυναικών υπέστη η Νίκη Λευκάδας., η οποία ηττ΄'ηθηκε εντός έδρας από τη Γαλατασαράι με 64-69

Την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β’ όμιλο του EuroCup γυναικών υπέστη η Νίκη Λευκάδας. Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα τους, απέναντι στην Γαλατασαράι, με την τουρκική ομάδα να περνά νικηφόρα με το τελικό 69-64, για την 4η αγωνιστική, και να βελτιώνει σε 3-1 το ρεκόρ της. Πρώτη σκόρερ της Νίκης Λευκάδας η Τζέιντ Τζόνσον-Ουόκερ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Μοράια Τζέφερσον (19π.) και Βικτόρια Μακαουλάι (19π.).

Η Νίκη Λευκάδας «πλήρωσε» την έλλειψη παραγωγικότητας που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο (σημείωσε 24 πόντους, τη στιγμή που στο πρώτο είχε πετύχει 40) και τα πολλά λάθη (20), με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στην Γαλατασαράι να επιστρέψει από το -9 του ημιχρόνου (40-31), να σημειώσει την ανατροπή και με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-31, 54-55, 64-69

Οι συνθέσεις

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Ουόκερ 18, Νάιτ 12(2), Παπαμιχαήλ 10(1), Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 14(4), Μπαλτά 6(2), Κοντογεώργου 2, Σύρρα 2.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Γκιουβέν): Αμπντί 8 (1), Αλμπέν 9 (1), Τζέφερσον 19 (1), Μακαουλάι 19, Τοπούζ 7 (1), Ατάς 7 (2), Γκουτσλού, Ονάρ.