ΤΣΣΚΑ – Μπαρτσελόνα : 92-78

Με σερί 13-0 σε διάστημα τριών λεπτών στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Μπαρτσελόνα (92-78) και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό.

Με σερί 13-0 μετά το 75-75 του 35’, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στην Μόσχα της Μπαρτσελόνα (92-78) και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας μαζί με τον Ολυμπιακό.

Η αντίδραση της ρωσικής ομάδας ήταν άμεση όταν οι «Μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν σε 75-75 με 4’ και 55’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 13-0 με τρεις πόντους του Κόρεϊ Χίγκινς, τρίποντο και κόψιμο στην άμυνα του Σέρχι Ροντρίγκεθ, ξέφυγε με 88-75, 1’ και 49’’ πριν το τέλος της συνάντησης και έφτασε στην όγδοη νίκη της στις πρώτες δέκα αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης χωρίς άλλα… καρδιοχτύπια.

Η πρωταθλήτρια Ρωσίας είχε μετά την πρώτη περίοδο τον έλεγχο της αναμέτρησης με τους Ουίλ Κλάϊμπερν (πρώτος σκόρερ με 22 πόντους), Νάντο Ντε Κολό (έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 11 ασίστ) και τον Χίγκινς (20 πόντοι με 3/3 τρίποντα) σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά δεν απέκτησε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο διαφορά ασφαλείας.

Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και πάτησε.. γκάζι στην επίθεση, όταν το προβάδισμα της απειλήθηκε και με ντεμαράζ πήρε τη νίκη της που την κράτησε στην κορυφή της Ευρωλίγκας.

Οι «Μπλαουγκράνα» μετά τη νέα ήττα τους, παραμένουν εκτός της πρώτης οκτάδας, που οδηγεί στα πλέι οφ, με ρεκόρ 4 νίκες και 6 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-58, 92-78.