Ούνικς Καζάν- Ολυμπιακός 66-70

Ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, νίκησε 70-66 την Ούνικς Καζάν και θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Προμηθέας στον τελικό του Gomelsky Cup (25/9, 19:00). Καθοριστικό το καλάθι του Μιλουτίνοφ στα 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός με όπλο του την άμυνα και έναν εξαιρετικό Γιώργο Πρίντεζη στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε με 70-66 την Ούνικς Καζάν των Μάντζαρη, Καϊμακόγλου και Δημήτρη Πρίφτη και θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (25/9, 19:00) τον νικητή του ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Προμηθέας στον τελικό του Gomelsky Cup.

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Πρίντεζης (18π., 7ρ.), Μιλουτίνοφ (10π., 13 ρ.), Πάντερ (14π.) και Σπανούλης (8π., 4ασ.). Από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ξεχώρισε ο Σμιθ με 17 πόντους, ακολούθησε ο ΜακΚόλουμ με 11π., ενώ ο Καϊμακόγλου είχε 9π. και ο Μάντζαρης 3π. με 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι

O Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε με τους Τσέρι, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ στην αρχική πεντάδα. Η Ούνικς στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 12-4 και 14-6, κυριαρχώντας στη ρακέτα με τον Άλεξ Τάιους. Η είσοδος των Πάντερ και Κουζμίνσκας βελτίωσαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», με τους Πειραιώτες να μειώνουν σε 17-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, παρά το γεγονός ότι οι Ρώσοι είχαν 3/5 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με μπροστάρηδες τους Πάντερ και Σπανούλη, οι οποίοι πέτυχαν τρία διαδοχικά τρίποντα, προηγήθηκε 20-22 με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές. Ο Πρίντεζης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο 16′, ισοφαρίζοντας σε 29-29, ενώ ο Κέβιν Πάντερ με δύσκολο καλάθι στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, έστειλε τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 37-36 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και μετά το 47-47 (17′), με όπλο την ρακέτα τους, προηγήθηκαν 48-54. Ο Μιλουτίνοφ πετύχαινε καλάθια μπροστά στον Τάιους, ενώ ο Πρίντεζης τελείωνε με ατομικές προσπάθειες τις φάσεις στο καλάθι των Ρώσων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +8, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 56-48 υπέρ τους. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δέχτηκε μόλις 12 πόντους σε αυτή την περίοδο, πετυχαίνοντας 19.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με τους Παπανικολάου, Πάντερ και Πρίντεζη, πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (48-58), φτάνοντας στο +13 με τρίποντο του Πάντερ (48-61). Από το 54-65 όμως, η Ούνικς με πρωταγωνιστή τον Τζαμάρ Σμιθ έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε στους 4 πόντους με καλάθι του Καϊμακόγλου (61-65). Ύστερα από συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, ο Κουζμίνσκας έστειλε τη διαφορά στο +6 υπέρ του Ολυμπιακού, 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στο χρόνο που απέμεινε, όμως οι ερυθρόλευκοι λίγο έλειψε να αυτοκτονήσουν  επιτρέποντας ένα σερί 5-0 από αχρείαστο φάουλ του Μιλουτίνοφ για 3 βολές και ένα αντιαθλητικό φάουλ (66-67). Ο Σέρβος γίγαντας όμως, στην τελευταία φάση πήρε το «αίμα» του πίσω και με ένα «γκολ- φάουλ» έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες (66-70).

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70

Ούνιξ Καζάν (Πρίφτης): Καϊμακόγλου 9 (1), Κολεσνίκοφ, Ουζίνσκι 2, Κλιμένκο 4, Τάιους 10, ΜακΚόλουμ 11, Πάρσον 2, Μάντζαρης 3, Σμιθ 17 (3), Μόργκαν 8.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Χαπ, Ρούμπιτ 6, Κουζμίνσκας 4, Παπανικολάου 7, Πρίντεζης 18, Μιλουτίνοφ 10 (13ριμπ.), Κόνιαρης, Πολ 3 (1), Πάντερ 14 (2), Τσέρι, Σπανούλης 8 (2).