Ολυμπιακός – Μονπελιέ 63-66

Ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε με 15 πόντους, ηττήθηκε στην Χαλκίδα από την Μονπελιέ (63-66) και τώρα χρειάζεται νίκη με +4 στην Γαλλία.

Το έργο του Ολυμπιακού απέναντι στην Μονπελιέ με στόχο την πρόκριση στην κανονική περίοδο της EuroLeague ήταν εκ προοιμίου δύσκολο. Μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα με 63-66 έγινε ακόμα πιο δύσκολο, καθώς πλέον οι Ερυθρόλευκες θέλουν νίκη επί γαλλικού εδάφους και μάλιστα με τέσσερις πόντους διαφορά.

Η Τζέσικα Τόμας (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν η κορυφαία του Ολυμπιακού, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Γκρέιβς (14), Σωτηρίου (11), Γέμελος (11), την ώρα που η Στεφανί Μαβούνγκα (26 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν ασταμάτητη.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα.  Η Μονπελιέ προηγήθηκε με 8-12 στο 6′, με την Μαβούνγκα να προκαλεί πολλά προβλήματα στην ομάδα του Παντελάκη. Με «όπλο» το ριμπάουντ ωστόσο, οι Ερυθρόλευκες έκαναν ένα σερί 8-0 και μπήκαν στην ξανά αναμέτρηση. Πήραν μάλιστα το προβάδισμα με 18-14 στο 8′ και με 26-19 στο 13′.

Η Μονπελιέ ισοφάρισε στο 15′ (26-26), αλλά το ημίχρονο βρήκε τις νταμπλούχες Ελλάδος μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (39-31). Στο 24′ μάλιστα ξέφυγαν και 15 πόντους διαφορά (48-33).

Έκτοτε όμως, ακολούθησε κατάρρευσε με την Μονπελιέ να τρέχει ένα σερί 0-17 στα επόμενα 4,5 λεπτά και το σκορ έγινε 48-50 στο 29.  Ο Ολυμπιακός απάντησε στο γαλλικό ξέσπασμα με ένα δικό του επιμέρους 11-3, ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα και προηγήθηκε με 59-53 στο 34′.

Εν συνεχεία η Μονπελιέ έκανε νέο σερί (0-8) και προηγήθηκε με 61-63 λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, προβάδισμα που διατηρήθηκε ως το τέλος στη Χαλκίδα με τη γαλλική ομάδα να παίρνει μία σπουδαία νίκη, που της δίνει το πάνω χέρι για την υπόθεση «πρόκριση»!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 39-31, 52-50, 63-66.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιούρας, Μαρτζιάλι, Γέβτοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (2/5 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Σταμάτη, Σπυριδοπούλου 2, Παυλοπούλου, Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 11 (3/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 3 κλεψίματα), Γκρέιβς 14 (3/10 δίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γέμελος 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Γιουρτσέκοβα 2, Λούκα, Σταμολάμπρου.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ (Πετί): Λούντκβιστ 3 (1), Μιλαπί, Γουίλιαμς 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαβούνγκα 26 (3/4 τρίποντα, 7/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες), Κάμπα 3 (1), Γουίτκομπ 10, Ντουσέ, Μπερνί 2, Τσατσουάνγκ 9 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/38 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 19/20 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονπελιέ: 20/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/9 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη (2/10, 21:00) στο Λατ, προάστιο του Μονπελιέ.