Ολυμπιακός: Εύκολη νίκη επί της Ελευθερίας Μοσχάτου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 80-58 της Ελευθερίας Μοσχάτου εκτός έδρας και έφτασε τις 115 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 133η συνεχόμενη νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, επικρατώντας με σκορ 80-58 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο για την 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Αυτό ήταν και το 115ο σερί θετικό αποτέλεσμα των ερυθρόλευκων στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός αν και μπήκε καλά στο ματς, δέχθηκε ένα μεγάλο σερί και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ.

Ανέβασε όμως ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεχόμενος μόλις 9 πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο +16. Στην τρίτη περίοδο είχε ένα μικρό νεκρό διάστημα, η Ελευθερία πλησίασε στον πόντο αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεσε στην άμυνα και… καθάρισε το ματς. Πρώτη σκόρερ για τις ερυθρόλευκες η Τζάκι Γέμελος με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους είχε η Μπασάρα Γκρέιβς.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 28-44, 50-55, 58-80

Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζέιμς 13, Σπαθάρου, Μίχου 8, Σταμάτη Γ., Γκίλντεϊ 13, Αλεξανδρή 18, Ροσέλ 6.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 11, Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9, Παυλοπούλου 5, Νικολοπούλου, Γκρέιβς 13, Γέμελος 16, Γιουρτσένκοβα 10, Λούκα, Κοσμά, Σταμολάμπρου 11