Ολυμπιακός Β’ – Οίαξ Ναυπλίου 94-59

Οι Ερυθρόλευκοι ισοπέδωσαν τον Οίακα Ναυπλίου και έκαναν το 2/2 στη φετινή Α2 Ανδρών.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Α2 πέτυχε ο Ολυμπιακός Β’.

Οι Ερυθρόλευκοι το απόγευμα του Σαββάτου υποδέχθηκαν στη βοηθητική σάλα του ΣΕΦ τον Οίακα Ναυπλίου και επικράτησαν εύκολα με 94-59.

Ο κόουτς των Πειραιωτών, Δημήτρης Τσαλδάρης, είδε τους Μελισσαράτο (18 π., 10 ριμπ.) και Χρηστίδη (14π., 8 ριμπ.) να κυριαρχούν κάτω από τις δύο ρακέτες και να οδηγούν τον Ολυμπιακό σε μια άνετη νίκη. Εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Κολοβέρος, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους και 4 ασίστ.

Οι Ερυθρόλευκοι ξεπέρασαν με ευκολία το εμπόδιο του Οίακα Ναυπλίου και έκαναν το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Τσαλδάρη να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.

Η εικόνα του αγώνα:

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (5-7, 9-10), με τον Οίακα να δείχνει ανταγωνιστικός. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι και με 12-0 σερί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (22-10).

Στη δεύτερη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Μελισσαράτο, που έκανε… πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες, οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (29-14). Λίγο αργότερα μάλιστα προηγήθηκαν με 38-22, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-24. Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη ήταν ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση πήγαν στην ανάπαυλα στο +14. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό Β’ να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου οι Ερυθρόλευκοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 21 πόντους (49-28), ενώ η περίοδος τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα στη βοηθητική σάλα του ΣΕΦ να δείχνει 63-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Παρόλα αυτά οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Το +20 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγινε +26 (71-45), με το τελικό 94-59 να αποτυπώνει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση  που πραγματοποίησαν οι Ερυθρόλευκοι.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 38-24, 63-43, 94-59