Ολυμπιακός Β’ – Παγκράτι 90-67: Αντέδρασε και διέλυσε το Παγκράτι

Ο Ολυμπιακός Β' με μια τρομερή εμφάνιση έκανε πάρτι κόντρα στο Παγκράτι, επικράτησε με 90-67 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός Β’ συνέτριψε το Παγκράτι με 90-67 στο βοηθητικό του ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης της Α2, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από την Καρδίτσα. Οι ερυθρόλευκοι από το πρώτο λεπτό μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν το ματς και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και το έκαναν με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά 15 πόντων (26-11). Οι παίκτες του Τσαλδάρη πήγαν στο +23 (34-11) τρέχοντας ένα σερί 12-0. Οι «ροσονέρι» μείωσαν σε 34-16, αλλά οι Πειραιώτες ήταν σε κέφια και έκαναν το 44-19. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό Β΄ στο +30 (56-26) με πρώτους σκόρερ τους Παπαδιονυσίου (16π.) και Χρηστίδη (12π.). Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου είχαν φτάσει τη διαφορά σε τεράστια επίπεδα, αφού μια περίοδο πριν τη λήξη η διαφορά ήταν στο +38 (83-45).

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός Β’ προχώρησε σε πολλές αλλαγές, έπαιξαν πολλοί παίκτες που έχουν μικρό χρόνο συμμετοχής και κάπως έτσι η ψαλίδα έκλεισε και ήρθε το τελικό σκορ που ήταν 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 56-26, 83-45, 90-67

Στα άλλα σημερινά ματς της 2ης αγωνιστικής του β΄ γύρου, το Μαρούσι πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Ελευθερούπολη με 95-67, ο Απόλλων Πατρών κέρδισε άνετα τον Αμύντα με 78-44 και συνεχίζει πρώτος, ενώ η Καρδίτσα επιβλήθηκε του Πανερυθραϊκού με 76-58.