Χαρίλαος Τρικούπης – Ολυμπιακός Β’ 83-72

Η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού ηττήθηκε στο Μεσολόγγι από τον Χαρίλαο Τρικούπη με 83-72, για την 2η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός Β’ στο Μεσολόγγι, με την αναπτυξιακή ομάδα των Πειραιωτών να γνωρίζει την ήττα από τον Χαρίλαο Τρικούπη με 83-72, για την 2η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι Ερυθρόλευκοι του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στην τοπική ομάδα και μοιραία γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος πανηγύρισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπαδιονυσίου με 26, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Ράπτης και Σκουλίδας. Από τον Ολυμπιακό, 18 είχε ο Πετρόπουλος, 15 ο Χρηστίδης, 11 ο Νίκου και 9 ο Ποκουσέφσκι.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκαν δυνατά και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (15-9). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Τσαλδάρη τα πήγαν καλύτερα στην επίθεση και πέτυχαν 20 πόντους, αλλά στην άμυνα αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους γηπεδούχους, με την ομάδα του Μεσολογγίου να πηγαίνει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 8 πόντων (37-29).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Χαρίλαο Τρικούπη μάλιστα να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους (55-39), ενώ στο 36’ προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους (81-59). Στα τελευταία λεπτά οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν τη διαφορά για την τιμή των όπλων, χωρίς όμως να καταφέρουν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε τη νίκη με 83-72, με τον Ολυμπιακό Β’ μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές να έχει μία νίκη και μία ήττα στο ενεργητικό του.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 37-29, 55-39, 83-72.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζανάς, Παπαδιονυσίου 26(4), Αντωνάκης 8(1), Ναούμης 5, Ράπτης 14, Οικονομόπουλος 2, Τσαπατώρης, Μαργέλης 2, Γκάτζιος 2, Βασιλόπουλος 13(1), Σκουλίδας 11(2).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαϊδης 5(1), Πετρόπουλος 18(2), Μωραϊτης, Νοέας, Νίκου 11(3), Καμπούρης 5, Τζόλος 6(1), Αρσενόπουλος 3, Χρηστίδης 15, Μελισσαράτος, Ποκουσέφσκι 9(1).