Ολυμπιακός Β’ – Κόροιβος Αμαλιάδας 77-66

Με οδηγό την άμυνα ο Ολυμπιακός Β' επικράτησε με 77-66 του Κοροίβου Αμαλιάδας για την όγδοη αγωνιστική της Α2.

Ο Ολυμπιακός Β’ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο έπαιξε τρομερή άμυνα, ανάγκασε τον Κόροιβο να σκοράρει μόλις 21 πόντους και πήρε τη νίκη με 77-66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος μπήκε δυνατά, ο Ολυμπιακός δε βρήκε λύσεις στην άμυνά του και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 31-20 υπέρ της ομάδας της Αμαλιάδας. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και έτσι η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους στο ημίχρονο. (42-45)

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα των ερυθρολεύκων πίεσε ακόμα περισσότερο τους φιλοξενούμενους και τους επέτρεψε να σκοράρει μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και άλλους 10 στην τέταρτη, ενώ παράλληλα στην επίθεση έβρισκε λύσεις κυρίως με τους Ποκουσέφσκι και Πετρόπουλο. Έτσι τοτελικός αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά.

Δεκάλεπτα: 20-31, 42-45, 59-56, 77-66

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 17 (3), Νοέας 4, Κολοβέρος, Καμπούρης, Τζόλος 4, Αρσενόπουλος 7, Χρηστίδης 10, Ποκουσέφσκι 17 (2), Μελισσαράτος 8, Νίκου 10 (1).

Κόροιβος (Καραγιάννης): Μάινς 4, Ρουτκάουσκας 6, Δημητρακόπουλος, Ματαλών 16 (3), Χρυσόπουλος 25 (5), Χατζηδάκης, Αθανασούλας 11 (1), Ρούνης, Μπεκρής, Τάταρης 4.